Otthon

Minden nap az apáké?

Magyarországon nem annyira népszerű ünnep az apák napja, az angolszász területeken azonban annál inkább. Ajándékot vesznek az édesapáknak és együtt ünnepel a család. Nálunk inkább csak legyintenek egyet a nők, hiszen sokak szerint minden nap az apák, pontosabban a férfiak napja. Különösen, ha hetekig tartó foci-Eb vagy -világbajnokság van a láthatáron.

Eleinte mindannyian csak egy ártatlan viccként fogtuk fel, amikor a nőnap közeledtével a férfiak nagyban hangoztatták, hogy akkor férfinap miért nincs? Az anyák napja, az más kérdés, azt nem kérték ki maguknak, de persze így is maradtak, akik azt mondták, jó, jó, de lehetne apák napja is…

Bezzeg az USA-ban…

Amerikában azonban egyáltalán nem viccelnek az ilyesmivel. Olyannyira, hogy a wikipédia szerint a Washington állambeli Crestonban született Sonora Smart Dodd volt az ünnep megalapításának legnagyobb kezdeményezője, akinek az édesapja, a háborús veterán William Jackson Smart egyedül nevelte fel a hat gyermekét. Az apák napjának eredeti tervezett dátuma június 5-e volt, az édesapa halálának évfordulója. De nem volt elég idő megbeszélni a részleteket a szervezőkkel, így június harmadik vasárnapján tartották, és tartják a mai napig. Az első apák napja 1910. június 19-én volt Spokane-ben. Az apák napját 1916-ban az akkori amerikai elnök, Woodrow Wilson is megtartotta családjával, majd Calvin Coolidge 1924-ben javaslatot tett, hogy nyilvánítsák nemzeti szabadnappá. Az ünnepet hivatalosan végül 1972-ben Richard Nixon ismerte el.

Fotó: iStock.com/EpicStockMedia

Fotó: iStock.com/EpicStockMedia

Az angolszász területeken ajándékokat adnak ezen a napon az édesapáknak. Ahogyan más hasonló napokra, erre is külön üzletág jött létre „A legjobb apa” és más hasonló feliratú bögrékkel, pólókkal, ajándéktárgyakkal kedveskedhessenek a gyerekek az apjuknak. Nálunk valamiért nem lett népszerű ez az ünnep, ki-ki döntse el, hogy baj-e ez, vagy sem.

Minden nap az apák napja

Aztán persze ott vannak azok, akik csípőre teszik ilyenkor a kezüket, majd elgondolkozva legyintenek egyet: „Apák napja! Az is valami! Hát nálunk minden nap az van!” – mondják félig viccesen, félig mégis komolyan, majd sorolják, hogy miért is gondolják ezt így. Mert a nő ébredés után rögtön szolgálatba állítja magát, reggelit készít, sminkel, gyereket öltöztet, mosolyog, tízórait csomagol, elviszi a gyereket az iskolába és indul dolgozni. A férfi ezzel szemben megeszi a reggelit, csókot nyom a felesége arcára és elindul dolgozni – kell ennél könnyedebben induló nap bárki számára? Akár ünnepel, akár nem…

Fotó: iStock.com/EpicStockMedia

Fotó: iStock.com/EpicStockMedia

Aztán ott van a nők másik fele, akik meg a hetekig tartó sporteseményekre célozgatva mondják, hogy egy foci-Eb vagy -vb, a BL, az UEFA-kupa, vagy a négyévente ismétlődő olimpia – mind-mind az apák ünnepe, sőt, a férfiaké, fiataloké és idősebbeké, amikor meccsre vagy versenyre hivatkozva összeülhetnek a tévé előtt egy sörrel a kezükben és együtt szurkolhatnak a kedvenc csapataiknak, vagy megbeszélhetik,  ki hogy játszott, egyetértenek-e a játékvezető ítéletével, de beszélhetnek autószerelésről, béremelésről, gazdaságról, politikáról, történelemről, a gyerekekről, nőkről, motorokról, bármiről. Vagy el sem tudjuk képzelni, hogy milyen más módon szeretnének még ünnepelni…

A témával Apák napja címmel és sztárvendégekkel foglalkozik a Ridikül mai adása.