Minél hosszabb ideig vagyunk kialvatlanok, annál jobban megsínyli az alváshiányt a szervezetünk. Akár bele is halhatunk.
Az szinte mindenkivel előfordult már, hogy egy éjszaka nem aludt. Ennyi alváshiány is elég ahhoz, hogy mozgáskoordinációs problémáink legyenek. Romlik a figyelem is. De ha két egymást követő alvás marad ki, már csökken az oxigénfelvétel és ezzel együtt csökken az anaerob, fizikai erő is. Előfordulhat, hogy dadogni kezdünk, és elfelejtjük, mit is akarunk mondani.
Ha egymás után három éjszaka nem alszunk, nehézkessé válik a koncentrálás az unalmas feladatokra, könnyebben leszünk bosszúsak, és megemelkedik a pulzusszámunk. Akár meg is halhatunk: 2015-ben egy férfi szívelégtelenség következtében elhunyt, miután három napon keresztül ébren maradt.
Ha négy egymást követő éjszaka vagyunk ébren, az agyunk valójában elalszik, mégha mi ébren vagyunk is. Ezek az úgynevezett mikroalvások 5-10 másodpercig tartanak. És elkezdünk hallucinálni. Továbbá jön a „sapka-jelenség”, amikor is úgy érzzük, hogy valami nyomja a fejünket.
Öt éjszakai ébrenlét után a gondolkodás és a problémamegoldó képességek jelentősek hanyatlanak, sőt paranoiássá válunk. Ha egymás után hat éjszaka nem alszunk, súlyos pszichés betegek leszünk, fellép ugyanis a pszichózis, amikor is már nem tudjuk értelmezni a valóságot.
Persze mindezek elkerülhetőek, csak aludjunk éjszakánként rendesen.