Sokak életében nem hosszas lamentálás és gondos előkészületek, hanem egy gyors „bekattanás” után következik be drasztikus változás, amit érdemes kihasználni! Ez a pillanat lehet egy kihízott kedvenc felső megtalálása, egy gyönyörű szoknya, ami nem jön ránk a próbafülkében, a felismerés, hogy 3 hét múlva nyaralás, és borzalmasan nézünk ki bikiniben, vagy akár egy megjegyzés a külvilág részéről. De ha be is kattanunk, próbáljuk meg nem elveszíteni a józan ítélőképességünket, s mielőtt hazamennénk, és őrjöngve kivágnánk mindent a hűtőből, gondolkozzunk higgadtan! Amitől érdemes megszabadulni első körben, az otthon lévő fehér cukor és fehér liszt, hiszen alapvetően ettől a kettőtől hízunk, attól, amiben ez a kettő megtalálható. Ezután dobjuk ki a hűtő alján megposhadt gyümölcsöket, zöldségeket, s vegyünk helyettük frisseket, olyanokat, amiket meg is eszünk!
Ám ha azt érezzük, mindent megtettünk, mindent jól csinálunk, úgy, ahogy az a nagy könyvben meg van írva, de valamilyen okból kifolyólag mégsem fogyunk, akkor se adjuk fel! Nézzük át az alábbi listát, s próbáljuk kiszúrni, mit rontunk el nap mint nap.
Reggelizz, mint a királyok!
Sose hagyjuk ki a reggelit, ha fogyni szeretnénk! Sokan csak bedobnak egy kávét ébredés után, majd órákkal később esznek csak pár falatot a munkahelyükön, s ahogy telik a nap, egyre éhesebbek, többet és többet esznek, habár diétás ételeket, estére pedig már farkaséhesek, de a bűntudat miatt ekkor már nem esznek semmit, inkább koplalnak, rosszkedvűek és dacosak. Ez a forgatókönyv teljesen rossz, nem szabad megvárni, míg éhesek leszünk, mindenképpen együnk rendszeresen, minimum ötször, legfontosabb mindig a reggeli! Legjobb, ha ébredés után maximum 1 órával már eszünk valami táplálót, még ha nem is érezzük magunkat éhesnek, szervezetünknek szüksége van a tápanyagra, hogy el tudja indítani a napot. Ekkor még lehetünk kreatívak, fogyasszunk lassan felszívódó szénhidrátokat, teljes kiőrlésű gabonát, aszalt gyümölcsöket, tojást, tejtermékeket, hogy sokáig tomboljon bennünk az energia. Ha ugyanis 10-12 órákat nem eszünk, szervezetünk megnyomja a vészcsengőt, azt gondolja, elfogyott a táplálék, és ahelyett, hogy azonnal felhasználható energiát gyártana számunkra, elkezd tartalékolni. Emellett gyakorlatilag nem leszünk éhesek, ha rendszeresen, lehetőleg ugyanazokban az időpontokban eszünk, s nem fogjuk kívánni a kollégáink által felkínált icipici, édes kekszecskéket, csokikat (ugye kedves ridikül.hu-szerkesztőség?), hanem azt mondjuk, „nem, köszönöm, tele vagyok!”, és valóban így is fogjuk érezni.
Beosztás
Elképzelhető, hogy rosszul osztjuk be az ételeket, és esetleg olyat fogyasztunk, amit déli 12 után már nem szabadna. Ezek tipikusan a szénhidrátok, a rizs, a kenyér, a tészta és minden lisztes termék. Unalomig ismételt tézis: vacsorára sovány húsokat, halat, salátát együnk, és semmiképpen ne nassoljunk, mert az este bevitt szénhidrátot már nem fogja feldolgozni a testünk. Ha komolyan gondoljuk a fogyást, még egy kocka csoki sem fér bele, még a gyerek maradék túrórudija, kiflicsücske sem. Az első idők nagyon nehezek, kopog a szemünk, és nagyon szenvedünk, de megéri, mert pár nap, na jó, esetleg egy-két hét, és átáll a szervezetünk.
6 után? 7 után? 8 után?
Az „este hat után nem eszem” szabály kizárólag csak azokra vonatkozik, akik kilenckor már az igazak álmát alusszák, s lássuk be, kevesen ilyen szerencsések. Módosítsuk úgy, hogy a tervezett lefekvés előtt három órával már ne együnk, mert ha este hatkor eszünk utoljára, és legközelebb pedig reggel nyolckor, akkor ezt a rengeteg időt a szervezetünk megint csak vészjelzésként fogja értelmezni, és eszeveszett módon raktározásba kezd. Tehát ehetünk akár 8-kor vagy 9-kor is, ha igazi éjjeli baglyok vagyunk, csak a megfelelő, minőségi táplálékot vigyük be a szervezetünkbe.
Alapanyagok
Senki nem mondta, hogy el kell kerülni kedvenc ízeinket és ételeinket, csupán csak megfelelően kell kiválasztani az alapanyagokat. Nem elég, ha a fehér cukrot barnára vagy mézre cseréljük le, használjunk helyette nullkalóriás édesítőket. S ha imádjuk a rántott dolgokat (ki nem?), akkor készítsük el nyugodtan az alakbarát változatát, diétás zsemlemorzsából és kókuszolajjal, mondjuk a sütőben megsütve. Mindenre van megoldás, ne érezzük, hogy az új életmódunk lemondásokkal jár.
A sport
Sajnos nem úszhatjuk meg a mozgást, ha valóban eredményesen és látványosan szeretnénk fogyni. A gyaloglás, a napi lépcsőzés nem sport, nem igazi mozgás, olyat válasszunk, amitől ténylegesen elfáradunk, kilépünk a komfortzónánkból, és megemeli a pulzusszámunkat, és legalább 20 percig úgy is tartja. Lehet ez akár egy heti 2 x 30 perces gyors séta, enélkül nehéz lesz fogyni.
Mennyiségek
Hiába étkezünk diétásan, ha ugyanazt a mennyiséget esszük meg, amit eddig. Figyeljünk arra is, hogy lényegesen kevesebbet fogyasszunk, és ha lehet, lassabban. Egy jól kiszámolt és összeállított étrend fedezi a napi kalóriaszükségletünket. Ugyanakkor ennek az ellentéte is igaz, nem szabad éhezni. Fogyasszunk naponta ötször, hatszor minőségi ételeket, és figyeljünk oda arra is, hogy együnk fehérjét, zsírt és bizony megfelelő szénhidrátot is annak érdekében, hogy az anyagcserénk és a zsírégetés folyamatos legyen. Sajnos a gyümölcs sem mindig a legjobb választás, hiszen a gyümölcscukor is hizlal!
Az ivás szerepe
Az evés mellett az ivás reformját sem lehet megspórolni, napi nyolc pohár a minimum mennyiség, ami ahhoz kell, hogy megfelelően ki tudja üríteni a szervezetünk a méreganyagokat, és hogy működjön az anyagcserénk. Ha a mentes víztől már a hideg futkos a hátunkon, akkor is kerülni kell a light üdítőket és az ízesített ásványvizeket. Inkább csavarjunk egy fél citromot egy üveg vízbe, ha nem bírjuk meginni magában, és édesítsük valamilyen cukorpótlóval.
+1: a kor
És lehet még egy oka a sikertelen diétának, amiről beszélni kell: aki már elmúlt 40 éves, annak az anyagcseréje lelassul, sokkal nehezebben emészti meg az ételeket, több zsírt raktároz már a szervezet. Ha erre gyanakszunk, keressünk fel mindenképpen egy dietetikust, aki segíthet összeállítani egy, a korunknak megfelelő étrendet. De a legfontosabb, hogy semmiképp se adjuk fel, hiszen az életmódváltás következtében akár évekkel tovább maradhatunk fittek és egészségesek!