1. Nem alszunk eleget
Ez persze nemcsak azt jelentheti, hogy nincs meg a napi nyolc óránk, hanem azt is, hogy közben gyakran felébredünk, nyugtalanul alszunk. Ha a panaszok nem csak átmenetiek, ha reggel fáradtabban ébredünk, mint ahogy lefeküdtünk, vizsgáltassuk ki magunkat egy alvásklinikán!
2. Alkoholt iszunk lefekvés előtt
Alvásminőségünket nagyban befolyásolja véralkoholszintünk. Az alkohollal nemcsak a májunkat terheljük és dehidratáljuk szervezetünket, de megakadályozzuk a testünket abban, hogy normálisan funkcionáljon éjjel. Az alkohol miatt megemelkedhet az adrenalinszint, ami ráadásul gyakori éjszakai ébredésekhez vezethet.
3. Megzavarjuk magunkat a fényekkel
A készülékek kék LED-lámpái, az okostelefon, tévéképernyő, számítógép, bármilyen gép bámulása hatással van a szervezetünkre. Kevesebb melatonin termelődik, ami segítené a nyugodt alvást, így nehezebben alszunk el, alvásciklusunk felborul. Húzzunk ki mindent a konnektorból legalább egy órával azelőtt, hogy aludni megyünk, az ágyból pedig tilos okostelefont nézegetni, dolgozni, képernyőt nézni! Határozzunk meg egy időpontot, amikor igenis letesszük a munkát, és másnapig hozzá sem nyúlunk – se e-mail-nézegetés, se bosszankodás, se üzleti tervek vázolása.
4. Nem edzünk eleget
Persze, ha fáradtnak érezzük magunkat, az utolsó dolog, amire vágyunk, az egy izzasztó edzés. Pedig nemcsak az élet-, hanem az alvásminőséget is javítja a rendszeres testmozgás. Válasszunk valami olyan mozgásformát, ami örömre is derít – például a zumba –, és garantáltan frissebbnek érezzük magunkat majd utána! Arról nem is beszélve, hogy ha nő az állóképességünk – lassú folyamat, de megéri érte küzdeni –, akkor kevésbé leszünk fáradtak a mindennapokban.
5. Nem iszunk eleget
Soha nem lehet hangsúlyozni, mennyire fontos a napi kétliternyi folyadék, de munka, rohanás közben, vagy csak lustaságból hajlamosak vagyunk kihagyni jó pár decit. Segíthet, ha egy másfél literes palackot teletöltünk, és azt kora délutánig megisszuk. Aztán félig újratöltjük, így mérni tudjuk, mennyit ittunk. Ha a szervezetben csak egy kicsit is csökken a víz megfelelő szintje, arra iszonyú fáradtsággal reagálunk, mert a besűrűsödött vér miatt lassabban jutnak el a tápanyagok és az oxigén a fontos helyekre. Szóval ivásra fel!
6. Nincs elég vas a vérünkben
A vashiány alattomos egy dolog, akkor is kialakulhat, ha egészséges életmódot élünk és helyesen táplálkozunk. Félévente érdemes egy egyszerű vérvétellel ellenőriztetni, és csak akkor nyúlni a vaskészítményekhez, ha az orvos ajánlja – különben akár túl is adagolhatjuk.
7. Nem reggelizünk
Ha nem reggelizünk, anyagcserénk nem pörög fel, hanem az éjszakai szinten marad. Ha fogyni szeretnénk, ez nagyon rossz hír, így érdemes legalább egy könnyű reggelivel indítani a napot akkor is, ha rohannunk kell. A délelőtti munkához szükséges energiát gyümölcslevekkel, olajos magvakkal, teljes kiőrlésű gabonákkal, tojás fogyasztásával biztosíthatjuk. Ha ezek helyett cukorral, édes üdítőkkel tömjük magunkat egész nap, akkor vércukorszintünk ingadozni kezd, ez pedig fáradtságérzéssel jár. Törekedjünk olyan ételek fogyasztására, amik nem emelik hirtelen a vércukor- és inzulinszintet!
Ha Ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123-as ingyenes lelkielsősegély-számot!
Az alkoholról való leszokásban segítséget kaphat az Anonym Alkoholisták 06-1/352-1947-es telefonszámán vagy az Anonim Alkoholisták honlapján!







