Nem ördöngösség elkészíteni ezt a lekvárt, ráadásul nagyon jól fog esni kenyérre vagy kalácsra kenve, de palacsintában és grízes tésztán is isteni. Sőt tehetjük süteményekbe, vagy más desszerteket is ízesíthetünk vele.
Hozzávalók:
1,5 kg kimagozott és apróra vágott őszibarack
0,5 kg befőzőcukor, 3:1 típusú
2 rúd fahéj
10 dkg gyömbér
3-4 szem szegfűszeg
1 rúd vanília
Elkészítése:
Az alaposan megmosott, kimagozott és kisebb darabokra vágott őszibarackokat tegyük egy lábosba vagy fazékba, majd öntsük rá a befőzőcukrot. Az edényt tegyük a tűzhelyre, és közepes lángon kezdjük el főzni. Most készítsük el a fűszeres zsákot: a fahéjakat, a gyömbért, a szegfűszegeket és a vaníliarudat csomagoljuk gézbe, és így tegyük a tűzhelyen lévő gyümölcsök közé. Hagyjuk, hogy főjön a barack, benne a fűszeres tekercs, időnként azonban kavarjuk meg, hogy a befőzőcukor egyenletesen eloszlódjon. Amikor az őszibarack levet eresztett és megpuhult, vegyük elő a botmixert vagy a krumplitörőt, és zúzzuk össze a gyümölcsöket. Ügyeljünk a fűszerekre, az a legjobb, ha zúzás előtt kivesszük az edényből. Ha valaki úgy szereti a lekvárt, hogy gyümölcsdarabok is vannak benne, az ne zúzza össze az összes barackot, hanem hagyjon meg barackdarabokat. Tegyük vissza a gézbe tekert fűszereket a lekvárba, és várjuk meg, amíg a lekvár felforr. Forrás után tíz percig forraljuk a lekvárt, közben szépen besűrűsödik, vegyük ki a gézt, majd előzőleg sterilizált befőttesüvegekbe adagoljuk a lekvárt. A megtöltött üvegeket zárjuk le a fedővel, majd az üvegeket állítsuk fejtetőre, és hagyjuk így őket tíz percig. Végül állítsuk a lekvárral teli üvegeket a talpukra, és csomagoljuk őket száraz dunsztba, abban hagyjuk kihűlni – ez kb. egy-két nap. Aztán vihetjük is a fűszeres őszibaracklekvárunkat a spájzba, de akár ekezdhetjük enni is.







