Siker

Megérintik a szíveket az olimpia legkedvesebb történetei, melyek nem az érmekről szólnak

Négyévente egy országot képviselnek, de a sportágakban csak három érmet osztanak. Néha azonban a versenyek izgalma közepette könnyfakasztó történeteknek lehetünk szemtanúi.

Az olimpia a legrangosabb sportesemény. Itthon a kanapén ülve is képesek vagyunk megőrülni, és néha azt érezzük, hogy a szurkolásunkkal hozzásegítjük a mieinket a győzelemhez. De a versenyek között olykor felszínre kerülnek olyan történetek is, melyek nem mindennapiak, és megmelengetik a szívünket. Nem lehet mindenki bajnok, de gyakran a személyiség maga, ami túlragyog mindent. Összegyűjtöttük azokat a „különcöket”, akik nem vagy nem csak a teljesítményükkel hívták fel magukra a figyelmet.

A hatodik karika, a jegygyűrű

A szerelem körülvesz minket. Katinka és Shane a szívünknek legkedvesebb pár Rióban, de nem csak miattuk olvadozhatunk a képernyő előtt. Mi lehetne emlékezetesebb annál, mint ha a lánykérés az ötkarikás játékokon történik? Elsőként a brazil női hetesrögbi-csapat egy tagjának, Isadora Cerullónak tette fel a nagy kérdést barátnője egy meccs után. Marjorie Enya, aki önkéntesként dolgozik az olimpián, egy mérkőzés után varázsolta romantikus hangulatba az embereket. Bár a brazilok kikaptak és a selejtezőből sem jutottak tovább, volt mit ünnepelnie a csapatnak.

Rio de Janeiro, 2016. augusztus 15. Csin Kaj kínai műugró (b) eljegyzési gyűrűvel megkéri honfitársa, az ezüstérmes Ho Ce kezét a Rio de Janeiró-i nyári olimpia női 3 méteres műugrásának eredményhirdetésén a Maria Lenk Uszodában 2016. augusztus 14-én. (MTI/EPA/Patrick B. Kraemer)

Csin Kaj kínai műugró (b) eljegyzési gyűrűvel megkéri honfitársa, az ezüstérmes Ho Ce kezét a Rio de Janeiró-i nyári olimpia női 3 méteres műugrásának eredményhirdetésén a Maria Lenk Uszodában 2016. augusztus 14-én. (Fotó: MTI/EPA/Patrick B. Kraemer)

A kínai Ho Ce 3 méteres műugrásban szerzett ezüstérmet. A ceremónia közben barátja, Csin Kaj tűnt fel a dobogó körül. A férfi, aki 3 méteres szinkronugrásban bronzérmet szerzett, tovább fokozta az izgalmakat: féltérdre ereszkedett, és megkérte a lány kezét. Olimpiai ezüst és jegygyűrű egy nap alatt? Irigylésre méltó párosítás.

Egységben az erő!

Az edzők és a sportolók mögött álló csapatnak fontos szerepe van egy olimpikon életében. De a legfontosabb a család. A férfi ökölvívók 49 kilogrammos csoportjában a kolumbiai Yurberjen Martinez arra készült, hogy az aranyért járó tiszteletdíjból házat épít az édesanyjának. A döntőben pontozással kikapott, és „csak” az ezüstöt szerezte meg. A terveiről tudomást szerzett Elsa Noguera lakásügyi miniszter is, aki ígéretet tett Martineznek, hogy teljesítik a kívánságát, és építenek az édesanyjának egy házat. Amikor egy újságíró közölte a hírt az addig kerékpárjavítóként dolgozó bokszolóval, az sírva fakadt, és nem tudta visszatartani az érzelmeit.

Rio de Janeiro, 2016. augusztus 15. A győztes dél-afrikai Wayde van Niekerk a Rio de Janeiró-i nyári olimpia férfi 400 méteres síkfutásának döntőjében az Olimpiai Stadionban 2016. augusztus 14-én. Wayde van Niekerk 43.03 másodperces idejével tizenhét éves világcsúcsot döntött meg. (MTI/AP/Natacha Pisarenko)

A győztes dél-afrikai Wayde van Niekerk a Rio de Janeiró-i nyári olimpia férfi 400 méteres síkfutásának döntőjében az Olimpiai Stadionban 2016. augusztus 14-én. Wayde van Niekerk 43.03 másodperces idejével tizenhét éves világcsúcsot döntött meg. (Fotó: MTI/AP/Natacha Pisarenko)

Wayde van Niekerk egy 17 éves világcsúcsot döntött meg a 400 méteres síkfutás döntőjében. Maga Usain Bolt is csodálva beszélt a dél-afrikai fiú eredményéről. De a világ akkor döbbent meg igazán, amikor rájöttek, hogy ki segíti a fiatal fiút. Egy 74 éves dédnagymama az edzője, Anna Botha, aki maga is sportoló volt. 2012-ben kezdtek el együtt dolgozni, és az eredmény szemmel látható. Rendkívüli kapcsolatuk van, és a közös munka meghozta gyümölcsét.

A kínai úszónő, aki a világ kedvence lett

Kína mindig nagy létszámú delegációval képviselteti magát, és tudjuk, hogy az éremtábla elején végeznek. Sok érmet nyernek, és kimagasló a teljesítményük műugrásban. A sportolók jönnek-mennek, de Fu Yuanhuit sosem felejtjük el. Az úszónő azzal tűnt ki először a tömegből, hogy a 100 méteres hátúszás középdöntőjéből 59 másodperc alatti idővel jutott tovább. Bár a medencéből kiszállva ezt nem realizálta, csak amikor egy riporter felhívta rá a figyelmét. Úrrá lett rajta a boldogság, és azt mondta, hogy ő már nem vár semmit a döntőtől, mert már ettől az eredménytől is boldog. Másnap sikerült egy bronzérmet szereznie, de ez is elkerülte a figyelmét egészen addig, amíg fel nem világosították, hogy bizony megcsípett egy medált. Általában a kínaiaknál csak az arany az elfogadható, és nem szokásuk ujjongani más eredmény miatt, Yuanhui azonban ezt a sokéves tradíciót törte meg. Szinte gyermeki örömmel vette tudomásul, hogy megcsípte a harmadik helyet, és kevés ennél őszintébb pillanatot láthattunk Rióban. Legalábbis bronznak nem gyakran örülnek ennyire. Már ezek miatt is megkedveltük, de a hab a tortán az volt, amikor a 4 x 100 méteres váltóval szerzett negyedik helye után nyilatkozott. Yuanhui szemmel láthatóan nem érezte jól magát, és épp hogy lecsúsztak a dobogóról. Amikor rákérdeztek, hogy mi a probléma, nyíltan vállalta, hogy a verseny előtti napon kezdett el menstruálni, és a görcsök egyszerűen hátráltatták. Újabb tabut döntött meg. Eddig nem volt szokás a menstruációról beszélgetni, de ez is bizonyítja, hogy a sportolók is emberek. Rengeteg támogatást és dicséretet kapott azért, ahogyan ember tudott maradni az ötkarikás nyomás alatt is.

Példaképből versenytárs

Michael Phelps neve annak is ismerős, aki még életében nem látott sem olimpiát, sem úszást. Csak idén Rióban begyűjtött 5 aranyat és egy ezüstöt, összességében 22 olimpiai aranyéremmel büszkélkedhet, és ezzel örökre beírta magát a sporttörténelem nagykönyvébe, sok fiatal sportoló példaképévé válva. A riói olimpián két Phelps-rajongó álma is teljesült.

Rio de Janeiro, 2016. augusztus 11. A Rio de Janeiró-i nyári olimpia női 800 méteres gyorsúszás versenyszámában aranyérmes amerikai Katie Ledecky az eredményhirdetésen az Olimpiai Uszodában 2016. augusztus 12-én. (MTI/EPA/Bernd Thissen)

A Rio de Janeiró-i nyári olimpia női 800 méteres gyorsúszás versenyszámában aranyérmes amerikai Katie Ledecky az eredményhirdetésen az Olimpiai Uszodában 2016. augusztus 12-én. (MTI/EPA/Bernd Thissen)

10 évesen még aláírásért állt sorba, és élete egyik legboldogabb pillanata volt, amikor közös fotó készült róla és Phelpsről. Rióban Ledecky négy aranyat és egy ezüstöt zsebelt be, és az egykori fotót újra elkészítették, ám ezúttal Phelps kért aláírást a fiatal úszónőtől. A fiatal Joseph Schooling esete is hasonló. A szingapúri fiú pár éve szintén gyermeki rajongással és remegő lábakkal állt oda Phelps mellé, hogy készülhessen róluk egy közös fotó. Idén a 100 méteres pillangóúszásban legyőzte a példaképét. Mindkét eset reményt ad a fiatal generációnak, hogy az álmokat nem szabad feladni, csak keményen kell küzdeni, és akkor a példaképekből versenytársak válhatnak.