Egészség

Fokhagyma, az immunrendszer őre

Az ókorban amulettként hordták maguknál az emberek, hogy megvédje őket a betegségektől s minden egyéb veszélytől. Rengeteget tudunk már a fokhagyma jótékony hatásairól, mégis szedjük össze most újra, hogy meglegyen egyben minden hasznos információ!

A magyar konyha egyik legfontosabb alapfűszere, melyből nem tudunk túl sokat tenni egyetlen ételbe sem, kiváló ízt ad mindennek. De nézzük, mi másért fogyasszuk még!

Egészségünk őre

Vértisztító, sőt vérnyomáscsökkentő hatása miatt is ajánlják, lehet külön fokhagymakapszulát venni, ám ha naponta egy gerezdet elrágcsálunk, az még hatékonyabb. Sajnos magas illóolaj-tartalma miatt még másnap is érezni lehet nemcsak a szánkon, hanem a bőrünkön is, hogy fokhagymát ettünk. Erős illatát amúgy rendkívül magas illóolaj-tartalma adja, de ennek köszönheti ízét és jótékony hatását is. (Három tuti módszer van a fokhagymaszag ellen: alma, citromlé és zöld tea. Mindhárom fogyasztása után csökken a szánkból áradó szag, ha azonban a bőrünkről, kezünkről szeretnénk eltüntetni, morzsoljunk el némi petrezselymet ujjaink közt!)

Fotó: Unsplash/Matthew Pilachowski

Fotó: Unsplash/Matthew Pilachowski

Vitamin- és ásványianyag-forrásként sem utolsó, magas a nitrogén- és foszfortartalma, de kálium, kalcium és magnézium is található benne, sőt A-, B-, C- és E-vitamin is, épp ezért számít kiváló immunerősítőnek. De segíthet a rákos sejtek kordában tartásában, legyőzésében is, valamint erősíti az erek falát, csökkentve ezzel az infarktus kialakulásának kockázatát. S ha valakinek az emésztésével van gond, kúraszerűen alkalmazva napi 1 gerezd erre is megoldást jelenthet, kipucolja a beleket és felpörgeti a bélmozgást. (S nem utolsósorban megvéd a vámpíroktól is!)