Egészség

Szedjük okosan az antibiotikumokat!

Köhögés, nátha és minden egyszerű betegség esetén rohanunk az orvoshoz antibiotikumért? Nagyon rosszul tesszük! Ha túl gyakran használjuk, elveszíti hatását, és nem fog minket megvédeni akkor, amikor igazán szükségünk lenne rá.

„Nagyon fontos az antibiotikumok célzott, orvosi előírásoknak megfelelő használata, mert nem megfelelő alkalmazás esetén a kórokozók rezisztenciája alakulhat ki az antibiotikummal szemben” – hívta fel a figyelmet az Országos Epidemiológiai Központ megbízott főigazgatója vasárnap az M1 aktuális csatornán.

Fotó: Pixabay/ CC0 Public Domain

Fotó: Pixabay/ CC0 Public Domain

Oroszi Beatrix elmondta, elősegíti a rezisztencia kialakulását az is, hogy nemcsak az egészségügyben, hanem a mezőgazdaságban, az állattenyésztés során is használnak antibiotikumot gyógyításra, fertőzések megelőzésére, vagy akár a gyorsabb hizlalásra is. Ezek az antibiotikum-maradványok később fellelhetők a vizekben, és bekerülhetnek a szervezetbe az élelmiszereken, húson, tejen, tojáson keresztül is.

A rezisztencia túlzott vagy nem megfelelő dózisú antibiotikum-használat során is kialakulhat – mutatott rá. Az őszi-téli tipikus betegségeket, mint a nátha és az influenza, vírusok okozzák, az antibiotikum ezek ellen nem hat, így fölösleges bevenni. Elmondta azt is, hogy az ellenálló baktériumok és a szuperbaktériumok egészséges szervezetet nem betegítenek meg általában, jobban fenyegetik a legyengült, krónikus betegségben szenvedőket.

Ha szeretnénk elkerülni a táplálkozás során szervezetünkbe jutó antibiotikum-maradékokat, igyekezzünk minél természetesebb forrásból beszerezni az állati eredetű ételeinket. Igyekezzünk a piacon vásárolni háztáji termelőktől a tejtermékeket, tojást, húst, hogy minimalizáljuk a bevitt adalékanyagokat, amiket a nagyipari állattartás során alkalmaznak.