„Nagyon fontos az antibiotikumok célzott, orvosi előírásoknak megfelelő használata, mert nem megfelelő alkalmazás esetén a kórokozók rezisztenciája alakulhat ki az antibiotikummal szemben” – hívta fel a figyelmet az Országos Epidemiológiai Központ megbízott főigazgatója vasárnap az M1 aktuális csatornán.
Oroszi Beatrix elmondta, elősegíti a rezisztencia kialakulását az is, hogy nemcsak az egészségügyben, hanem a mezőgazdaságban, az állattenyésztés során is használnak antibiotikumot gyógyításra, fertőzések megelőzésére, vagy akár a gyorsabb hizlalásra is. Ezek az antibiotikum-maradványok később fellelhetők a vizekben, és bekerülhetnek a szervezetbe az élelmiszereken, húson, tejen, tojáson keresztül is.
A rezisztencia túlzott vagy nem megfelelő dózisú antibiotikum-használat során is kialakulhat – mutatott rá. Az őszi-téli tipikus betegségeket, mint a nátha és az influenza, vírusok okozzák, az antibiotikum ezek ellen nem hat, így fölösleges bevenni. Elmondta azt is, hogy az ellenálló baktériumok és a szuperbaktériumok egészséges szervezetet nem betegítenek meg általában, jobban fenyegetik a legyengült, krónikus betegségben szenvedőket.
Ha szeretnénk elkerülni a táplálkozás során szervezetünkbe jutó antibiotikum-maradékokat, igyekezzünk minél természetesebb forrásból beszerezni az állati eredetű ételeinket. Igyekezzünk a piacon vásárolni háztáji termelőktől a tejtermékeket, tojást, húst, hogy minimalizáljuk a bevitt adalékanyagokat, amiket a nagyipari állattartás során alkalmaznak.







