Ilyen fontos hely vagy zug például, ahová el tudjuk dugni az értékeinket. Klasszikus hely erre a szekrény mélye vagy az ágymatrac, de jó előre gondolni erre, például egy kisebb, beépített széf bárkinek jól jön, különösen, ha tűzálló. Ha nem beépített, az sem baj, de érdemes erre gondolni, amikor berendezzük a lakást.
Ne legyen rá szükség, de a vécépumpa is egy olyan használati eszköz, amire nemigen gondolunk sem költözésnél, sem máskor. Csak akkor, amikor eldugul a vécé vagy a mosdókagyló, de általában akkor is csak úgy, hogy milyen jó lenne, ha lenne…
Ha nincs, bármikor felszerelhetünk biztonsági zárakat a bejárati ajtóra. Nyilván ezt másképp oldjuk meg a kertes házaknál, és másképp a társasházak esetében, és megint másképp a panelekben. De mindenképp érdemes kitalálni, hogy a hagyományos zárak mellett milyen extra biztonsági opció mellett tesszük le a voksunkat: legyen szó rácsról, hevederről vagy láncról.
Menekülési útvonal és konzervek
Azon is érdemes elgondolkozni, illetve kitalálni, hogy veszély esetén merre tudunk (ki)menekülni a lakásból vagy házból. Persze a társasházak esetén adott egy menekülési útvonal, azt mindenképpen ismerjük meg, és a kertes házak esetében is találjunk ki egy hasonlót.
Kerüljön el mindenkit a szükségállapot, de felkészülni rá azért érdemes. Nem kell egy egész kamrányi ételt felhalmozni, de néhány konzervet, szárazételt félretenni a szűkösebb napokra azért mindenképpen érdemes. Ha esetleg elfogy a pénzünk hó végére, vagy úgy alakul, hogy nincs bevétel néhány napig, hétig, legyen mit ennünk, és ha ügyesen gyűjtögetünk, még a változatosságot is meg tudjuk oldani.
És áramszünet esetére tartsunk mindig otthon néhány zseblámpát, gyertyát vagy más alternatív eszközt, hogy ne maradjunk hosszú időre sötétségben…