Egészség

Hogyan éljük túl a karácsonyi zaba-cunamit?

Karácsonykor töménytelen mennyiségű finomság kerül az asztalra és csak kapkodjuk a fejünket, mit is kellene megkóstolni. Az ünnepek után pedig szégyenkezünk, hogy nem tudtuk, hol a mérték.

Mindannyian beleesünk ilyenkor abba a hibába, hogy bár csak a szemünk kívánja, de megeszünk még néhány falatot egy-egy (sok) finomságból. Aztán meg se bírunk mozdulni, ráadásul néhány plusz kiló is felszalad. Nem akarunk ítélkezni, hiszen mindenki ezt csinálja, de most összeszedtünk néhány tippet, ami segítheti a tudatosabb karácsonyi étkezést, illetve ha mégsem tudunk ellenállni a bőséges asztalnak, akkor az ünnepek utáni regenerálódást.

Fotó: iStock.com/ballero

Fotó: iStock.com/ballero

Terülj, terülj, asztalkám

A karácsony általában a bőséges ebédekről és vacsorákról szól. Éppen ezért, ha egy ilyen van a láthatáron, akkor az előzetes étkezések legyenek könnyűek. Reggelire fogyasszunk zabkását vagy gyümölcsöket és sok vizet. Ezzel kíméljük a gyomrunkat és valóban éhesek leszünk, mire asztalhoz ülünk. Egy könnyű turmix reggelire és egy saláta ebédre a tökéletes felvezetése a nehezebb vacsorának. Ha elérkezett az étkezése pillanata, alaposan vegyük szemügyre az asztal és igyekezzünk minél több színt megjeleníteni a tányérunkon. Többféle köret esetén ne csak egyet válasszunk, hanem kettőből, háromból egy kicsit. Egy kevés rizs némi párolt zöldséggel máris izgalmasabb választás. Ha tudjuk, hogy a kedvenc desszertünk is a hűtőben pihen, akkor próbáljunk kevesebbet enni a főétkezés során. Így több hely marad az édességnek, és a gyomrunkat sem terheljük meg. Minden egyes alkalommal, amikor újra szedni szeretnénk a tányérunkra, tegyük fel magunknak a kérdést: valóban éhes vagyok? Tudjuk, hogy minden nagyon gusztusos, de ha már érezzük, hogy elég volt, akkor ne erőltessük tovább a falatozást.
A legszigorúbb diéta is lazulhat egy kicsit az ünnepek alkalmával, de ne feledjük el, hogy ezek a lépések nem csak azért fontosak, hogy ne szedjünk fel plusz kilókat, hanem azért is, hogy kíméljük a szervezetünket. Egy-két megterhelő étkezés kikészítheti a gyomrunkat, elnehezít, álmosít és rossz hatással van a közérzetünkre is. Ráadásul ha túlesszük magunkat több alkalommal is, akkor meg csodálkozunk, hogy nehezen jövünk helyre. Próbáljunk meg némi tudatosságot vinni magunkkal az ünnepi asztal mellé is, hogy valóban arról szóljon a karácsony, hogy élvezzük a finomságokat, és ne a mértéktelenségről.

Fotó:iStock.com/shironosov

Fotó:iStock.com/shironosov

Ha már megtörtént a túlevés…

Ha mégsem sikerült az önmérséklet, akkor a karácsonyi nagy evéseket követően azért tehetünk néhány dolgot, melyekkel felgyorsíthatjuk a regenerálódást. Amikor véget ér a karácsony fontos, hogy még a szilveszteri buli előtt helyre tegyük magunkat és a gyomrunkat. Íme néhány pont, melyeket ha betartunk, pár nap alatt rendbe jövünk.

  • Sétáljunk! Mivel másfajta sportra ilyenkor nehezen vesszük rá magunkat, érdemes felvenni a sapkát és a sálat és kimenni a szabadba. Sétáltassuk meg a kutyát, vagy járjunk egyet a családtagjainkkal – a lényeg, hogy egy kicsit mozogjunk.
  • Kerüljük a szénsavas italokat! Karácsonykor könnyebben csúszik le egy pohár sör vagy szénsavas ásványvíz, esetleg üdítő. Ezek viszont borzasztóan puffasztanak, így az ünnep után szigorúan kerüljük ezeket.
  • Süti helyett gyümölcs! A sok cukros édesség után lehet, hogy az édeset sem kívánjuk, de ha mégis, akkor felejtsük el a csokikat és a süteményeket.
  • Sós krumpli és háztartási keksz. Ha túl vagyunk a két-három napos evészeten, akkor a gyomrunk oly mértékben készülhet ki, mintha egy vírusos betegségbe esnénk bele, így hasznos lehet, ha egy egyszerű diétát tartunk néhány napig. Kerüljük a zsíros, fűszeres ételeket és tegyük le a voksunkat az egyszerűség mellett.
  • Fehérjenap! Ha nem szeretnénk éhezni, de mégis regenerálódásra vágyunk, akkor tartsunk egy fehérjenapot. Reggelire tojás, ebére vagy vacsorára hal, ehhez pedig még társulhat bármilyen tejtermék.