1920-ban az USA-ban először Walter Camp állított össze egy 15 perces mozgásprogramot, majd egészen az 1950-es évekig senki sem foglalkozott olyan jellegű gyakorlatsorozattal, ami tömegeket mozgathatott volna meg. A hatvanas években egy amerikai orvosprofesszor, dr. Kenneth H. Cooper neve egyre ismertebbé vált a sportolók körében. Kezdetben az amerikai haditengerészet és légierő katonáinak kondicionális állapotát vizsgálta és egy olyan módszert dolgozott ki, amivel a NASA űrhajósait is edzették, illetve a legendásan híres Pelé is ezt az edzésmódszert használta.
Az aerob görög kifejezés: „levegőben élést”, „oxigénhasznosítást” jelent. Cooper ide sorolta az úszást, a futást és a táncot.
1969-ben Jackie Sorensen kezdte el népszerűsíteni 15–20 perces aerobik-összeállítását. Termeket nyitott, majd oktatókat képzett ki. A rá következő évben jött Jane Fonda és némi késéssel, de a ‘80-as évekre Európát is elérte ez az új sportolási lehetőség.
Az aerobik olyannyira sikeres mozgásformává vált, hogy 1983-ban versenysportággá avatták.
Hogyan és mikor érkezett meg Magyarországra?
Az első magyarországi követe dr. Szécsényi Józsefné San Diegóban, az egyik Jane Fonda stúdióban ismerkedett meg az aerobikkal. A Fonda-féle módszert továbbfejlesztette és számtalan gimnasztikai gyakorlattal gazdagította. A Magyar Televízió HÉT című műsorában tartott egy bemutatót és onnantól eljutottunk odáig, hogy mára már szinte minden faluban, városban el tudunk menni eme óratípusra.
Mi is az aerobik?
A fitnesztermek zenés, táncos gimnasztikája, melynek többféle irányzata van. Variálható különböző eszközökkel:
- Xco
- Flexi-bar
- különböző súlyzók
- bosu
- gumiszalag
- gumikötél
- soft ball
- gimnasztikai labda
- step pad
- szivacshenger
- súlyzórúd
Az eszközök mellett az évek során váltakoztak a különböző stílusok és divathullámok, melynek köszönhetően egyre nagyobb tömegeket lehet megmozgatni.
Mit tud az Xco?
Az Xco egy speciális henger alakú súlyzó, melyben egy homokhoz hasonlítható híg massza található. Mozgatása során a híg tömeg a henger egyik végéből a másik végébe kerül. Ez az ide-oda mozgatás remekül dolgoztatja meg a karhajlító és karfeszítő izmainkat. Különböző nagyságú hengerek léteznek belőle, így mindenki az éppen aktuális edzettségének megfelelőt tud választani. És ami a legjobb benne, hogy nem lehet vele csalni! Míg egy sima súlyzóval való gyakorlatot el tudunk mismásolni, addig az Xco-ban levő anyagnak hangja is van, így ha valaki nem dolgozik rendesen, akkor az eszköz semmilyen hangot sem ad ki.
Mire jó a Flexi-bar?
A Flexi-bart évtizedek óta használják Nyugat-Európában az élsportban és a gyógytornában is. Fantasztikus eszköz, ami egyedülálló módon tudja megerősíteni a mélyhátizmainkat. Évekkel ezelőtt egy aerobikkongresszuson egy 4-5 méter magas színpadról leesett az egyik oktató. A zene elhallgatott, nem jött előre, nem adott ki hangot és szinte sokkszerűen álltunk ott, majd valaki mégiscsak vette a bátorságot és hátrament, azonnal hívta a mentőket, mert csigolyatörést szenvedett. Olyan erős volt a vázizomzata, hogy a csigolyái meg sem mozdultak, hiába törtek el. Mindezt a sportnak és a rengeteg Flexi-bar edzésnek köszönhette. Maga az eszköz egy körülbelül másfél méter hosszú rúd, aminek a két végén van egy kis fekete „gömböc”. A rúd vékony és üvegszálak vannak benne, aminek a mozgását csak az összes izmunk megfeszítésével tudjuk megindítani. Abban a pillanatban, hogy az izmaink elengednek, a rúd mozgása megáll, így a csalás ez esetben sem lehetséges.

Fotó: Ribáry Manuéla
Milyen óratípusok léteznek?
Pilates, gerinctorna, dance aerobik, ¾-es wellness step, Port de Bras, zsírégető, alakformáló, bodyArt, streching, deepWork, Hot Iron, step, dance step, kangoo, senior torna. Ezek a legfőbb óratípusok, de néhány mondat erejéig kitérnék a megtévesztő nevekre. Alakformáló, kondi, full kondi, zsírégető. Ezek azok az óratípusok, amire a legtöbb ember jár és általában fogalma sincs arról, hogy mit jelentenek a nevek. Alapvetően az alakformáló óratípust szokták kondinak vagy full kondinak is nevezni. Az, hogy az adott óra valójában mit is tartalmaz, azt elsősorban az edzőtől fogjuk megtudni. Talán az egyöntetűen jellemző a termek többségére, hogy egy alakformáló órán még mindig az a cél, hogy minél több izomcsoportot átmozgassunk, de sajnos itt is vannak eltérések. A zsírégető óra rendkívül sok helyen step aerobikot jelent rettentő magas BPM számú (nagyon gyors) zenével.
Ne óratípust, hanem edzőt válasszuk!
Ha valaki rendszeresen szeretne aerobikórákra járni, az mindenképpen jó, ha választ magának néhány kitűnő edzőt és az ő óráik között mazsolázgat. Bár a legtöbb edző rendelkezik megfelelő végzettséggel, még mindig vannak olyan termek, ahová szakképzetlen vagy éppen egy 2 napos tanfolyamot elvégző „oktatót” állítanak be. Kerüljük ezeket!
Honnan tudjuk, hogy ki a jó edző?
Alapnak tűnik, de mégsem az. Bemutatkozik, megkérdezi, hogy voltunk-e már nála vagy hasonló órán, van-e valamilyen egészségügyi panaszunk (ha van, akkor ennek megfelelő instrukciókkal lát el minket). A bemelegítés 10–15 perc között mozog. A zene gyorsasága (BPM száma) nem haladja meg a 135-ös bűvös számot. A gyakorlatok közben folyamatosan instruál, ha rosszul csinálunk valamit, odajön és megmutatja a helyes kivitelezést. Folyamatosan, még egyszer leírom, folyamatosan (!) felhívja a figyelmünket a helyes légzésre. Óriási tévedés, hogy csak a hasizomgyakorlatnál kell kifújni és beszívni a levegőt. Törekszik a fokozatosság és folyamatos terhelés elvére. Váltogatja az eszközök használatát, és nem csak 20 percen keresztül guggolásokat végeztet velünk. Az óra végezetével megkérdezi tőlünk, hogy hogyan éreztük magunkat.
Hogy miért fontos?
Ha csak heti 2x járunk le rosszul megtartott órákra (egy éven keresztül), akkor ne csodálkozzunk, hogy kicsit később majd a reumatológián fogunk kikötni. Nagyon NEM MINDEGY, hogy a térdünk mikor és mennyire van behajlítva, hogy hogyan végezzük a kitöréseket vagy éppen hogy lépünk fel a step padra. Ezzel kapcsolatban végeztem néhány „kísérletet”. Stepórán a zene mellett is hallottam, hogy mindenki „dübörögve, dobbantva lép fel a steppadra, ezért levettem a zenét, és így folytattuk tovább az órát egészen addig, amíg mindenki meg nem tanulta a helyes fellépést. Elárulhatom, hogy nem egy alkalom volt, de a vendégeim hálásak voltak és rendkívül örülök, hogy ezzel az aprósággal sikerült megvédenem a térd- és bokaízületüket.
Aki szereti az aerobikot az tudja, hogy igazán sok óratípus között választhatunk. Mindenki megtalálja a saját maga stílusához illő termet, edzőt, órát és ha egyszer megéreztük a közösség erejét, a zene vagy éppen a csönd felszabadító hatását, akkor nem lesz olyan hét, amikor ne akarnánk menni. Részemről kétségkívül a dance aerobik az aerobikórák KIRÁLYNŐJE, hiszen egy olyan zsírégető óráról van szó, ahol mind az edző, mind pedig mi magunk a legtöbbet hozhatjuk ki magunkból.