Fontos a séta
Természetes, ha kutyusunk már nem ragyog régi fényében, nem rohanál, csupán kullog. Ám ennek ellenére fontos, hogy továbbra is sétáljunk vele, tartsuk mozgásban, hiszen ugyanúgy, ahogy az idős embereknél, úgy náluk sem jár túl jó következményekkel, ha egész nap csak fekszenek. Persze ízületi panaszok esetén ne menjünk el órákat sétálni, inkább csak ballagjunk ki egy közeli parkba, és ott mozogjunk vele kicsit. Kistestű kutyusok esetében a lépcsőzést kerüljük, vegyük ölbe inkább.
Fotó: Unsplash/ Adam Grabek
Pépesített eledel, ízesített víz
Ha már tényleg olyan idős kedvencünk, hogy fogai is alig vannak, könnyítsük meg a dolgát az étel pépesítésével. Ezzel egyébként az emésztését is segítjük. Ha száraztápot szoktunk adni neki, áztassuk be húsleves alaplébe és úgy törjük össze, vagy akár le is turmixolhatjuk. Inkább kisebb adagokban és többször etessük ahelyett, hogy egyszer terhelnénk meg emésztőszerveit. Az idős kutyusok már nem isznak annyit maguktól, pedig ízületeik miatt fontos lenne, ezért ösztönözhetjük egy kicsit azzal, hogy vízébe néhány csepp tejet vagy húslevest öntünk.
Körmök, fülek, bunda
Mivel az öreg kutyusok már kevesebbet sétálnak, a körmük sem kopik annyira, ezért figyeljünk arra, hogy le legyen vágva, ne akadályozza a járásban. Fülének kipucolása is fontos, hiszen viszkethet és begyulladhat. Ezt megtehetjük fülpiszkálóval, de nagyon-nagyon óvatosan, nem mélyre nyúlva – ám ha tehetjük, mindezeket inkább bízzuk az állatorvosra. Füleinek peremét, bundáját tartsuk tisztán, hiszen legyengült szervezete miatt fogékonyabb a fertőzésekre.







