Egészség

Tényleg nem szabad este 6 után enni?

Biztosan mindannyian hallottuk már azt a szabályt, hogy ha szeretnénk tartani a súlyunkat, vagy fogyni, akkor este 6 után már ne együnk semmit. De vajon mennyi ennek a valóságalapja?

Dana Hunnes, a Ronald Reagen Orvosi Központ professzorasszisztense szerint semmi mágikus nincs az este 6 órás időpontban, ami miatt utána már ne lehetne enni, arról nem is beszélve, hogy ha valaki például 6-ig dolgozik, esélye sincs addig túlesni a vacsorán is.

Fotó: iStock.com/ Jacob Ammentorp Lund

Fotó: iStock.com/ Jacob Ammentorp Lund

Ismeri a testünk az órát?

Annak ellenére, hogy a szervezetünk nem az órához igazítja, hogy mikor mennyi zsírt raktároz, kétségtelen, hogy az éjszakai étkezés valóban súlygyarapodáshoz vezet. A leszokás a késői, nehéz ételekről pedig elősegítheti a fogyást. Dr. Hunnes szerint az emberek esténként általában rágcsálnivalót, édességet vagy más nagyobb kalóriatartalmú ételeket szoktak fogyasztani, tehát az esti evés megszüntetése egyszerűen ahhoz vezet, hogy egészségesebb táplálkozunk a szokásosnál.

Egy a Brigham Egyetemen végzett kísérletben 29 fiatalembert figyeltek meg, akik két héten keresztül semmit sem ette este 7 és reggel 6 óra között, a végeredmény pedig az lett, hogy átlagosan fél kilót fogytak. A következő hét hétben visszatértek korábbi szokásaikhoz, vagyis este is ettek és visszahíztak 0,6 kg-ot. A tanulmányból kiderült, hogy minden az éjszakai nassoláson múlik, amivel az átlagosnál jóval több kalóriát vittek be a szervezetükbe.

Mit tehetünk az esti éhség ellen?

Tegyünk különbséget az éhség és a nassolási vágy között, hiszen míg az utóbbi felesleges kalóriabevitel, a valódi éhséget nem szabad figyelmen kívül hagyni, hanem csillapítani kell. Az elméletet, hogy este 6 után már ne együnk, talán érdemes úgy átforgatni, hogy este 6 után már ne együnk semmi megterhelőt, egészségtelent, válasszunk teljes kiőrlésű, alacsony fehérjetartalmú ételeket. Gondoljuk át azt is, hogy mi lehet az oka az éjjel vagy késő este ránk törő éhségnek: lehet, hogy a napközbeni helytelen táplálkozás következménye. „Sokan azt mondják, hogy napközben keveset esznek, igyekeznek odafigyelni a kalóriákra, amikor azonban hazaérnek a nap végén, már nem tudják kontrollálni magukat” – magyarázza dr. Hunnes. Szerinte a legfontosabb, hogy már a reggelitől kezdve tudatosan táplálkozzunk, így nem lehetünk farkaséhesek késő este, valamint hogy iktassuk be a mindennapjainkba a mozgást is.