Közélet

Meghalt Benedek Tibor, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó

Életének 48. évében elhunyt a játékosként világ- és európa-, háromszoros olimpia bajnok vízilabdázó.

Életének 48. évében elhunyt a háromszoros olimpiai bajnok, Európa- és világbajnok vízilabdázó, Benedek Tibor. 2013 és 2016 között a férfi vízilabda válogatott szövetségi kapitánya volt, az International Swimming Hall of Fame vagyis a Hírességek Csarnoka tagja, négyszer választották Magyarországon az év vízilabdázójának.

Fotó: Koszticsák Szilárd

Halálhírét családja közölte a Magyar Vízilabda Szövetséggel.

„Ma hajnalban örökre lecsukta szemét Benedek Tibor, a háromszoros olimpia bajnok, világ- és Európa bajnok vízilabdázó legenda. Családja, csapattársai, az egész vízilabda társadalom és a szurkolók számára pótolhatatlan és felfoghatatlan űrt hagyott maga után. Részvétnyilvánításaikat nyilvános felületeken tisztelettel fogadjuk. Családja kérésére azonban kérjük mind a közvéleményt, mind a sajtó képviselőit, hogy tartsák tiszteletben e nehéz időszak játékszabályait.” – áll a szövetség az MTI-hez eljuttatott közleményében.

MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Május elején vonult vissza a vízilabdától, úgy döntött, hogy ezután már csak nézőként vesz részt az eseményeken. Akkor így kommentált a hírt: szerettem mester lenni, megkaptam tőle szinte ugyanazt az örömet, mint játékosként, és büszke vagyok a csapatra, amellyel másfél szezont együtt dolgoztam. Összességében elmondhatom, hogy szövetségi kapitányként és utánpótlásedzőként is mindent megkaptam, amit megkaphattam, sajnos mindent nem nyerhettem meg, de nem akarok telhetetlennek látszani.

Benedek Tibor és felesége Epres Panni a Központi Sportiskola (KSI) 50. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen a Gundel Étteremben 2013-ban. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Édesapja Benedek Miklós Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, testvére Benedek Albert rendezőasszisztens, nagyapja Benedek Tibor színész. Nős, 2010 óta felesége Epres Panni modell. Első, olasz származású feleségétől egy lánya van, Ginevra (1999). Második feleségével két gyermeket nevelnek: Mór 2007-ben, Barka 2009-ben született.

Sikeres életút

Benedek Tibor 1972. július 12-én született Budapesten. Ötéves korában édesanyja vitte el úszni a gerincproblémái miatt. Vízilabdázni a Központi Sportiskolában kezdett, majd 1989 és 1996 között az Újpest csapatát erősítette. Ezt követően Olaszországba szerződött, ahol előbb az Assitalia Roma, majd a Pro Recco játékosa volt. Pályafutása folytatásában, 2004 és 2007 között ismét Magyarországon, a Budapesti Honvéd együttesében játszott, majd visszatért a Pro Reccóhoz, ahol 2012-es visszavonulásáig vízilabdázott.

Az Újpesttel LEN Kupát, Szuperkupát és BEK-et, a Pro Reccóval Bajnokok Ligáját, majd Euroligát nyert, emellett több alkalommal volt magyar és olasz bajnok.

Öt olimpián szerepelt: 1992-ben Barcelonában hatodik lett a csapattal, 21 találattal pedig a torna gólkirálya volt. Négy évvel később Atlantában negyedik helyezést ért el, és ismét ő dobta a legtöbb gólt.

A 2000-es sydneyi játékok előtt veszélybe került olimpiai szereplése: 1999 augusztusában került nyilvánosságra, hogy tavasszal, az olasz bajnoki elődöntő során végzett doppingvizsgálata pozitív eredményt hozott. Mintájában kis mennyiségű clostebolt találtak, amely a játékos véleménye szerint a gombásodás ellen használt kenőcse útján juthatott a szervezetébe. A nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) 2000 januárjában 8 hónapra eltiltotta. Benedek ennek ellenére beverekedte magát a csapatba.

Éveken keresztül a nemzeti együttes csapatkapitánya volt, 2004-ben Athénban drámai körülmények között védték meg címüket a magyarok. 2005 májusában szívritmuszavara miatt lemondta a válogatottságot, majd 2007 februárjától egészségi állapota újra lehetővé tette a szereplést. A 2003-as barcelonai világbajnokságon szintén győzött, 1998-ban és 2005-ben vb-ezüstérmes, 1991-ben pedig bronzérmes volt. Az Európa-bajnokságokról egy aranyérme (1997), illetve két második és három harmadik helyezése van, emellett egyszeres világkupa- és kétszeres világliga-győztes. A válogatottól a 2008-as pekingi olimpiai győzelem után köszönt el végleg, csúcsot jelentő 437 találkozóval a háta mögött.

Peking, 2008. augusztus 24. A magyar vízilabda-válogatott tagjait fényképezik, miután átvették az aranyérmet a Jingtung uszodában a XXIX. Nyári Olimpiai Játékokon. Áll (b-j): Molnár Tamás, Varga Tamás, Biros Péter, Madaras Norbert, Benedek Tibor, Kiss Gergely, Varga Dániel. Guggol: Kis Gábor, Szécsi Zoltán, Hosnyánszky Norbert, Kásás Tamás, Varga Dénes, Gergely István. Magyarország a döntőben 14:10-re legyőzte az Egyesült Államok csapatát, és ezzel egymás után harmadszor győzött az olimpiai játékokon. MTI Fotó: Illyés Tibor

2010-től Kemény Dénes szövetségi kapitány segítője volt. A férfi válogatott szövetségi kapitányi posztját

2013. január 10-től 2016. december 31-ig töltötte be, irányításával az együttes 2013-ban világbajnok,

2014-ben a budapesti Európa-bajnokságon második, a 2016-os riói olimpián ötödik lett.

Négy évvel ezelőtt beválasztották a Magyar Vízilabda Szövetség elnökségébe. 2017-től az UVSE szakmai igazgatójaként, illetve a 2018/19-es idénytől vezetőedzőjeként dolgozott. Idén májusában bejelentette, hogy visszavonul minden vízilabdával kapcsolatos tevékenységtől.

Be

2016. április 8. Benedek Tibor szövetségi kapitány (b) és Szivós Márton örül a trieszti olimpiai selejtező negyeddöntőjében játszott, Magyarország – Németország férfi vízilabda-mérkőzés végén 2016. április 8-án. A magyar válogatott 8-7-re győzött, így kvótát szerzett a riói ötkarikás játékokra. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Az év legjobb magyar vízilabdázójának négyszer (1992, 1993, 1994, 2002), választották meg, 2000-ben beszavazták az évszázad magyar vízilabda-válogatottjába. Az esztendő legjobb magyar szövetségi kapitányának 2013-ban választották meg. Megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét, a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét és a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét a csillaggal. 2008-ban Budapest díszpolgára lett, 2015-ben bekerült a vizes sportágak Hírességek Csarnokába (ISHOF), 2016-ban tenyérlenyomata felkerült a Magyar Sportcsillagok Falára, egyike a vízilabdázás tíz háromszoros olimpiai bajnokának.