Környezetünk

Leálltak a kompok, visszatértek a delfinek

Megugrott a száma a ritka keleti delfineknek (Sousa chinensis) a Hongkong körüli vizekben, miután a koronavírus-járvány miatt leállt a kompközlekedés a térségben.

A St. Andrews-i Egyetem tengerkutatója, Lindsay Porter szerint a keleti púposdelfinként is ismert emlősök kezdenek visszatérni a Gyöngy folyó deltájának azon területeire, amelyeket korábban kerültek a Hongkongot Makaóval összekötő kompok miatt – írja az MTI.

A térségben 30 százalékkal nőtt a delfinek száma március óta, amikor felfüggesztették a kompközlekedést, ritka lehetőséget nyújtva a szakembereknek annak tanulmányozására, hogy a víz alatti zajok milyen hatással vannak az állatokra.

keleti púposdelfin

Fotó: Shutterstock

Porter és kollégái a vízbe lógatott mikrofonokkal és drónokkal figyelték meg a delfineket. Az eredmények azt sugallják, hogy a delfinek a vártnál jóval gyorsabban alkalmazkodtak a lecsendesedett környezethez, és a populáció valószínűleg regenerálódik az ilyen típusú stresszfaktorok kiiktatásakor. A kutatók úgy vélik, hogy körülbelül kétezer delfin lehet a Gyöngy-folyó torkolata mentén.

„Néha úgy érzem, hogy ennek a populációnak a lassú eltűnését tanulmányozzuk, ami nagyon szomorú lenne” – jegyezte meg Porter, hozzátéve, hogy ha ennek a populációnak a hanyatlását nem is sikerül megállítani, a kutatásukkal segíthetik az egyéb területeken lévőket.

A hongkongi természetvédelmi erőfeszítések olyan tengeri parkok kialakítására fókuszálnak, amelyek területén korlátozott a hajóközlekedés. Ezen térségek közül hármat gyakran látogatnak delfinek.

A Természetvédelmi Világalap (WWF) hongkongi részlege és Porter szerint azonban ezek az intézkedések nem megfelelőek, mivel a delfinekre továbbra is fenyegetést jelent, hogy a kompok elütik őket, amikor az állatok a védett területek között úsznak.