Életmód

A karácsonyi ajándék is lehet csúnya csomagban – ez a siker titka?

Ha az ajándékvásárlás nem járna elég stresszel, még ott a csomagolás is. Ebben nem vagy profi? Ne bánkódj: a tudósok szerint nagyobb örömöt szerezhetsz egy csúnyácska pakkal – méghozzá ezért.

Hogy miért nem sikerül szépen egy ajándék becsomagolása, annak számos oka lehet. De ez aligha számít, már abból a szempontból, hogy mennyire fog örülni a csomagnak az, aki kapja – sőt, a Nevadai Egyetem tudósai szerint még jobban fogadjuk azokat az ajándékokat, amelyeket nem a legszebben tekertek csomagolópapírba.

Fotó: illusztráció pexels.com)

A magyarázat pedig elég egyszerű: ha egy csúnyácska kis pakkot nyomnak a kezünkbe, akkor jóval kisebb elvárásokkal kezdjük bontogatni. És ha a nyitó hadművelet után nekünk kicsit is tetsző dolgot találunk benne, akkor máris nagy lehet az örömünk. Ezzel szemben egy tipp-topp kis csomag remek első benyomást tehet, ugyanakkor viszont növelheti az elvárásokat. És bizony, benne van a pakliban, hogy maga az ajándék kevésbé fog tetszeni. Rosszabb esetben pedig kimondottan csalódottnak is érezhetjük magunkat a bontogatás után.

A kutatók egyébként egy egyszerű kísérlet eredményeire hivatkozva szűrték le a fentieket. A Miami Heat kosárlabdacsapat néhány szurkolójának egy-egy becsomagolt bögrét ajándékoztak – ezek egy részén a kedvenc csapatuk logója, a többi bögrén pedig az Orlando Magic kosárlabdacsapaté volt látható. A szakértők azt tapasztalták, hogy azok a szurkolók, akik Magic bögrét kaptak, trehányul becsomagolva, még így is nagyon örültek az ajándéknak.

Ha tehát nem vagy a csomagolás nagymestere, ne csüggedj, hiszen így csak még nagyobb eséllyel szerzel majd örömet a szeretteidnek. Elment a kedved a csomagolástól? Akkor mellőzd a csomagolópapírt, tedd inkább tavaly karácsonyról megmaradt papírtasakokba az ajándékokat, vagy ne csomagold be egyáltalán a szeretteidnek választott holmikat – Földünk hálás lesz érte!