Lenyűgöző, gyöngyházfényű felhőkről készítettek fotókat Skóciában. Az ilyen, jégkristályokból álló felhők általában a sarkvidék feletti rendkívül hideg levegőben szoktak kialakulni, de vasárnap este és hétfőn reggel a BBC időjárásfigyelői több ponton is észlelték Skócia felett a lélegzetelállító felhőket.
A gyöngyházfényű vagy sarki sztratoszférikus felhőkként is ismert képződmények a legszebbek közé tartoznak, amelyeket az alkonyi égbolton láthatunk. Nevüket a bennük lévő apró jégkristályokon megtörő napfény irizáló pasztellszíneiről kapták.
Did you spot them? Some great photos of rare nacreous or ‘mother of pearl clouds’ earlier, taken by our @BBCWthrWatchers. pic.twitter.com/vbXCdjqQ6E
— BBC Scotland Weather (@BBCScotWeather) January 29, 2023
Szinte minden felhő a troposzférában alakul ki, 6–18 kilométeres magasságban. A gyöngyházfényű felhők azonban magasabban, a sztratoszférában, körülbelül 18–50 kilométeres magasság között képződnek. Mivel a sztratoszféra száraz, a hőmérsékletnek rendkívül hidegnek kell lennie, mínusz 78 Celsius-fok alatt, hogy a nedvesség jégkristályokká fagyjon.
A gyöngyházfényű felhők gyakrabban alakulnak ki az északi területeken, ahol a légkör képes ennyire lehűlni, így például télen a skandináv, vagy a kanadai égbolton pillanthatók meg. Az Egyesült Királyságban viszont ennél melegebb van, ezért ott nem, vagy csak nagyon ritkán lehet megfigyelni ehhez hasonló látványosságot – olvasható a The Guradian cikkében.