Az országbemutató program és Türkmenisztán magyarországi látogatása nemcsak diplomáciai, hanem kulturális és ismeretterjesztő jelentőséggel is bír.
A szerda esti gálakoncerten a türk fellépők bemutatkozása mellett Magyarországot a Magyar Állami Népi Együttes képviselte. A két napos programhoz kapcsolódik a türk kultúra legjavát bemutató Hagyományok Házában rendezett kiállítás is.
„A mai program nem független attól, hogy a hétvégén rendezik meg Magyarországon a Kurultájt, amely a türk-tudatú népek rendes éves seregszemléje 2008 óta” – emlékeztetett a helyettes államtitkár.
A két nép közötti kapcsolatot az is erősíti, hogy Magyarország és Türkmenisztán egyaránt megfigyelő státusszal rendelkezik a Türk Tanácsban, ennek keretében a két ország számos területen dolgozik együtt évek óta. Vincze Máté úgy fogalmazott: „a kulturális diplomácia többek közt arról is szól, hogy az országok megpróbálják megérteni egymást, és felfedezni közös kulturális gyökereiket. Ennek köszönhető az is, hogy most Türkmenisztán bemutatkozik Magyarországon.”.
„Magyarországon nagy hagyománya van annak, hogy a barátság és megismerés igényével fordulunk a környező és távoli népekhez. Magyarországon a néprajzi gyűjtemény is így alakult ki, szemben a nyugati világgal, ahol leginkább a kolonializmus eredménye. Magyarországon azonban a tudósok és a magyar emberek meg akarták érteni a hasonlóságot, a közös mintázatokat a népművészetben, népzenében és a közös gondolkodásban. Ezt a hagyományt folytatja most az első magyarországi türkmén kulturális napok programsorozata is.” – fejtette ki Vincze Máté.
Hemra Amannazarov, Tükmenisztán magyarországi nagykövete megnyitóbeszédében nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy országának kultúrája bemutatkozhat a magyar Hagyományok Házában, valamint méltatta a két ország közötti erős kulturális, gazdasági és diplomáciai kapcsolatot.
Illés Boglárka, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára a két ország kulturális értékei közötti párhuzamokra hívta fel beszédében a figyelmet és kiemelte, hogy a Stipendium Hungaricum program keretében immár minden évben húsz türkmén fiatalnak lesz lehetősége, hogy a magyar nyelvet elsajátíthassa. Hozzáfűzte: a program hozzásegítheti a fiatal generációt egymás kultúrájának jobb megértéséhez is, amely a jövőbeni gyümölcsöző együttműködések megkötésének egyik záloga lehet.
A kiemelt képen: Türkmén zenészek a Türkmenisztáni kulturális napok Magyarországon című rendezvénysorozat megnyitóján a Hagyományok Házában 2024. augusztus 7-én. (MTI/Máthé Zoltán)