Környezetünk

Margitszigeti Kisállatkert 110 állatát evakuálták

Az árvízhelyzet miatt az előkészületek múlt héten kezdődtek, amikor az állatkert „zooperatív törzse” összeült. Hanga Zoltán, az állatkert szóvivője a hirado.hu-nak azt mondta, hogy a dámvadak költöztetése volt a legbonyolultabb és külön figyelmet érdemelt Karcsi, a gólya is.

Az árvízi helyzet következtében a Fővárosi Állat- és Növénykert fenntartásában működő margitszigeti kisállatkert lakóit evakuálták szerdán.  Hanga Zoltán, az állatkert szóvivője a hirado.hu-nak elmondta, hogy az intézkedés nem érte váratlanul az intézményt, mivel 2006-ban és 2013-ban is hasonló helyzetben kellett megmenteni az állatokat.

Fotó: zoobudapest

Az előkészületek múlt héten kezdődtek, amikor az állatkert „zooperatív törzse” összeült, és megtervezte az állatok kitelepítését. Az állatok biztonságos helyszínre szállítása szerdán délelőtt, három órán belül történt meg, amikor száztíz állatot vittek át a városligeti állatkertbe, amelyet a Fővárosi Állat- és Növénykert természetvédelmi és állategészségügyi igazgatója, Dr. Sós Endre vezetett, és 20 állatkerti munkatárs segítette a munkát.

„A dámvadak költöztetése volt a legbonyolultabb, mivel nyugtató lövedéket kellett alkalmazni a biztonságuk érdekében” – mondta Hanga Zoltán.

Külön figyelmet érdemel Karcsi, a mentett gólya, a margitszigeti kisállatkert lakója.

Karcsi nem teljesen röpképtelen, ezért nem kellett evakuálni, mivel képes átrepülni a szigeten vagy akár a közeli strandokra.

„Karcsi jól ismert a látogatók körében, különösen nyáron, amikor gyakran látni, amint átrepül a pesti partra is,” mesélte Hanga Zoltán.

Karcsi a Margitszigeten maradt, az állatkerti dolgozók figyelemmel kísérik a biztonságát.

A visszaköltöztetésre csak az árvíz levonulása és a terület biztonságos felmérése után kerülhet sor. Az előrejelzések szerint a talajvíz megemelkedése a fák gyökereire is hatással lehet, ezért a visszaköltöztetés előtt szükség lesz a terület teljes ellenőrzésére. Csak akkor kerülhetnek vissza az állatok, ha az egész környezetet biztonságosnak ítéltetik meg.

Az állatkerti szakemberek felkészültségének köszönhetően az állatok gyorsan és biztonságosan kerültek új helyükre, ahol addig maradnak, amíg a Margitsziget újra teljesen biztonságos lesz.