Környezetünk

Nagyon vadon: újra élőhelyén a megmentett kacsacsőrű bébi

Elárvult kacsacsőrű emlőst mentettek meg az állatvédők Ausztráliában. Gondos ápolás után visszaengedték a természetbe.

(Fotó: illusztráció unsplash.com)

A kis kacsacsőrűt a Healesville-i Menedékház szakemberei vették gondozásba, ahol először alapos orvosi vizsgálatnak vetették alá. Az állat legyengült, és az egészségi állapota kritikus volt, amikor megtalálták. Az állatvédők elmondása szerint a kacsacsőrű emlősök elárvulása nem ritka, hiszen gyakran ragadozók, forgalmas utak vagy élőhelyek szennyezése miatt kerülnek veszélybe.

A menedékház szakemberei hónapokon át gondoskodtak a kis állatról. Speciális étrendet állítottak össze számára, hogy pótolják azokat a tápanyagokat, amelyeket a természetes környezetében, például rovarlárvák és férgek fogyasztásával szerzett volna meg. Emellett túlélési tréningen is részt vett, ahol megtanították úszni, búvóhelyeket keresni, valamint vadászni.

A hónapokig tartó rehabilitáció után a menedékház szakemberei úgy döntöttek, hogy eljött az idő a visszaengedésre. A kacsacsőrűt gondosan kiválasztott, érintetlen élőhelyen engedték szabadon, ahol bőséges táplálékot és megfelelő környezetet találhatott.

„Mindig örömteli pillanat, amikor egy állat, amelynek kevés esélye volt a túlélésre, visszatérhet a vadonba” – mondta a menedékház egyik vezetője. „Ez a történet arra emlékeztet minket, milyen fontos az állatok és élőhelyük védelme.”

A kacsacsőrű emlős különleges helye a természetben

A kacsacsőrű emlősök kizárólag Ausztráliában élnek, és egyedülálló helyet foglalnak el az állatvilágban. Bár emlősök, tojást raknak, és különleges bőrhártyával ellátott csőrük van, amely érzékeli a víz alatti mozgásokat. Ezek az állatok az édesvízi patakok és folyók lakói, és létfontosságú szerepet játszanak az ökoszisztémában, hiszen táplálkozásukkal szabályozzák a rovarpopulációkat.

Az elmúlt évtizedekben a kacsacsőrű emlősök száma jelentősen csökkent a vízszennyezés, az élőhelyek elvesztése és az éghajlatváltozás miatt.