
(Fotó: illusztráció pexels.com)
A legtöbb szülő folyamatosan kontrollálni és felügyelné szeretné a gyermeke technológiai érdeklődését, ami így is van rendjén. Érdemes néhány tanácsot fontolóra vennünk, hiszen ezek segíthetnek abban, hogy a gyermekeink mindennapjai kiegyensúlyozottabbak legyenek, és ami talán a legfontosabb: ne váljanak a technológia függőjévé!
- 18 hónaposnál fiatalabb gyermekek kerüljék a képernyőalapú médiát, kivéve a videocsevegést
- 18 hónapos és 24 hónapos kor közötti gyermekek számára a szülőknek megfelelő minőségű meséket, videókat kell választaniuk, és ezeket gyermekeikkel együtt érdemes nézniük
- 2-5 éves gyermekek számára korlátozza a képernyő előtt töltött időt, napi maxium egy órára és felügyelje, hogy gyermeke minőségi platformot néz-e
- 6 éves vagy annál idősebb gyermekek számára javasolt felállítani következetes korlátokat, a média használatával töltött időre és a média típusaira vonatkozóan is
Fontos, hogy nem feltétlenül a képernyő idő, ami meghatározó, hanem inkább az, hogy pontosan milyen platformokat néznek a gyermekek. Korosztályának megfelelő tartalmakat kell nézniük és a legjobb, ha edukatív jellegű anyagokat látnak, amelyek még fejleszthetik is a gyermek memóriáját, valamint pozitívan növelhetik a képzelő erejét.
Mit tehet tehát egy aggódó szülő?
Jöjjön néhány tipp, amelyet szem előtt kell tartania, amikor kialakítja saját családi irányelveit a biztonságos technológiahasználathoz.

(Fotó: illusztráció pexels.com)
Nincs túlreagálás: Ne reagáld túl. Akár tetszik, akár nem, a technológia modern világunk fontos része. Nem segít a gyermekednek, ha túlságosan korlátozó szabályokat állítasz fel, vagy úgy kommunikálod felé, hogy a technológiától félni kell. Ehelyett összpontosítsatok közösen az egészséges szokások tanítására, amik egy életen át elkísérik majd.
Tanítás: Magyarázd el, hogy a táblagépek, számítógépek és egyéb médiaeszközök nem játékok, és óvatosan kell bánni velük. Beszéd meg a gyerekekkel, hogy a technológiának számos előnye és mégis megannyi kockázata van. Nem kell őket megijeszteni, hanem arra kell törekedni, hogy megértsék a magánélet tiszteletben tartásának és a személyes adatok megfelelő védelmének fontosságát. Ezeknek a beszélgetéseknek folyamatosnak kell lenniük, és egyre részletesebbé kell válniuk, ahogy a gyermekek idősödnek.
Barátságok a való életben: Vannak gyerekek, akik nehezen tudnak kapcsolatot teremteni társaikkal, több időt töltenek online, mint a való életben a barátaikkal. Nagyon fontos tudni és elmondani a gyereknek, hogy a digitális barátságok nem helyettesítik az igazit! Segítsen gyermekének fejleszteni szociális készségeit és ápolni a valós kapcsolatait. Szülőként közös programokat szervzeni a gyerekekkel és barátaikkal.

(Fotó: illusztráció pexels.com)
Szigorú alvási idő: Érdemes fontolóra venni a telefonok, táblagépek és számítógépek használatának korlátozását legalább 30 perccel lefekvés előtt. Gondolja meg kétszer, hogy hagyja-e használni ezeket az eszközöket a gyermeknek a hálószobájában lámpaoltás után, mivel ezeknek a használata kihathat az alvási szokásokra is.
Felügyelet: A fiatalabb gyerekekkel könnyen látható, hogy mit csinálnak online. Ahogy öregszenek, nem olyan könnyű már észrevétlenül felügyelni. Nyílt és őszinte beszélgetések kellenek arról, hogy mely webhelyek és milyen típusú tartalmak tiltottak. Mindig ellenőrizni kell a böngészési előzményeket, hogy tudjunk arról, hogy milyen webhelyeket néz a gyermek. Érdemes használni olyan szoftvereket, amik bizonyos tartalmakat nem tesznek elérhetővé, tehát blokkolják az online térben.
Helyes online viselkedés: Az emberek gyakran mondanak olyan dolgokat az interneten, amelyeket soha nem mondanának valakinek személyesen. Beszéljetek a gyerekeknek a tisztelet fontosságáról úgy, mint a való életben az online térben is.