
(Fotó: illusztráció pexels.com)
Felvetődik a kérdés, hogy mi pontosan egy mentor szerepe? Most leírjuk azokat a kihagyhatatlan lépéseket, amelyeket érdemes követni annak érdekében, hogy jó mentorrá váljunk. Felsoroljuk a sikeres mentorok néhány pozitív tulajdonságát és erősségét.
Mit jelent pontosan a mentor kifejezés?
A mentor egy olyan megbízható tanácsadó, aki szükség esetén betekintést és támogatást nyújt a bizonyos munkafolyamatokban. A cél az, hogy segítsen annak a személynek, aki a mentoráltja, hogy elérje a törekvéseit és céljait. Bár a kapcsolat lehet informális vagy formális, egy biztos, hogy mindig professzionálisnak tekinthető. Az alapszabályok idővel változhatnak, ahogy mindkét ember fejlődik és növekszik.
A mentor értéket nyújthat a mentoráltnak azáltal, hogy:
- tudását és tapasztalatait elméletben és gyakorlatban is megosztja
- bátorítja és inspirálja a mentoráltat
- meghallgatja a mentoráltat és útmutatást, tanácsot ad
- segít a mentoráltnak célokat kitűzni és különböző karrierutakat felfedezni
- a mentorált önéletrajzának áttekintése és az interjúkra való felkészülés segítése
- a mentorált segítése saját vezetői készségeinek fejlesztésében
- új lehetőségek ajánlása a mentorált számára, annak érdekében, hogy fejlessze képességeit
A mentori kapcsolatok lehetnek egyszeri alkalmak, időszakosak vagy akár folyamatosak. Egyes mentorok számos kérdésben segítik az embereket a munkahelyen, például előléptetésekben, új felelősségek vállalásában és interperszonális kapcsolatok kialakításában.

(Fotó: illusztráció pexels.com)
Megfelelő idő fordítása a mentorált megismerésére
Mint minden kapcsolatban, a mentorált-mentor kapcsolat is akkor működik a legjobban, ha időt szánunk rá. A mentorált megismerése az egyik legfontosabb lépés, mind személyes, mind szakmai szinten. Beszélgessetek, ismerd meg hosszú távú céljait, mi motiválja abban, hogy a program része és mik az elvárásai, igényei saját magával kapcsolatban a karrierje során. Ez segíthet abban, hogy személyes és szakmai szinten többet megtudj a mentoráltról. Minél erősebb a kapcsolatod a mentorálttal, annál többet profitálhattok mindketten.
Mentorálás szerkezete
Jó mentornak lenni, jól meghatározott struktúrát igényel. Íme néhány megfontolandó kérdés:
- milyen gyakran legyenek a találkozók
- milyen feladatokat és célokat határoznak meg
- mitől lesz sikeres a folyamat
- biztosítani a kiértékelés lehetőségét
Minél konkrétabban tudjátok egyeztetni a mérhető célokat annál valószínűbb, hogy mindketten megtapasztaljátok a mentorprogram előnyeit.
Mentorált saját döntéseket hozhat
A mentor terelje a mentoráltat és közben mégis hagyja saját döntéseket hozni. Ez abszolút része a folyamatnak, és lehetővé teszi a mentorált számára, hogy próbálkozzon és tanuljon. Az önálló munkavégzés lehetőséget ad a fejlődésre és magabiztosságot ad a független döntésekben. Fontos megtartani az egyensúlyt és nem teljesen magára hagyni a mentoráltat, annak érdekében, hogy a pozitív komfortérzés továbbra is jelen maradjon.
Őszinte és valódi visszajelzés
Az építő kritika a mentor-mentorált kapcsolat követelménye. Ne féljünk keménynek és kritikusnak tűnni, mindaddig, amíg a megközelítésünk releváns, őszinte és együttérző. A rendszeres visszajelzés a kezdetektől fogva segíthet szakemberként fejlődni.

(Fotó: illusztráció pexels.com)
Tisztelet egymás iránt
A kölcsönös tisztelet elfogadással jár, és ez segíthet mindkét félnek abban, hogy úgy érezze, a mentorálás biztonságos környezetben működik. Mindkét fél nagyobb valószínűséggel kommunikál nyíltan és vállalja fel a saját véleményét, ha a másik fél nem ítélkezik felette. A jó mentor hajlandó megosztani szakértelmét, készségeit és tudását másokkal, és mindenekelőtt azt akarja, hogy mentoráltja sikeres legyen.
Örüljön a mentorált eredményeinek
A jó mentor megérti, hogy a mentorálás többről szól, mint a munkáról és a problémamegoldásról, ezért mindenképpen időt szán a mentorált bátorítására és eredményeinek elismerésére. A sikeres mentor úgy érzi, hogy befektetett a mentorált sikereibe.

(Fotó: illusztráció pexels.com)
Legyen jó hallgatóság és együttérző
Bár segíthetünk a mentoráltnak megoldást találni a problémáira, nem tudjuk megoldani helyette az összes feladatot. A sikeres mentor megérti, hogy a meghallgatás ugyanolyan fontos, mint a tanácsadás vagy útmutatás. Ez teljes mértékben segíti a produktív munkafolyamatot és tovább erősíti a kapcsolatot.
Váljon példaképpé
Mentoráltunk felnézhet ránk, ha vezető szerepet töltünk be, vagy több tapasztalattal rendelkezünk, mint ő. A jó mentor lelkesedést mutat a munkája és a vállalat iránt. Ha a mentor nem lelkesedik a mentoráltért, az bizony előbb utóbb megmutatkozhat, és emiatt a mentorálás valószínűleg nem fog működni. Ha a mentor nem elégedett a karrierjével vagy az adott céggel, akkor a lelkesedés hiánya is felszínre törhet, ami szintén hátráltatja a mentor-mentorált a kapcsolatot.