Kultúra

A Nevetésre fel! – Az egész életünket átszövő nevetés és a humor szerepével foglalkozik a Lélekutakon Bagdy Emőkével tizenharmadik adása

A nevetés elemi erejéről és gyógyító hatásáról hallhatunk a Lélekutakon következő részében, valamint arról, hogy miért is nevetünk annyit valójában. A Nevetésre fel! című epizódban Bagdy Emőke professzor asszony beszélgetőtársa Pap János zenei akusztikus, nevetéskutató volt.

„A nevetésen elmélkedni annyi, mint az emberi lényegen töprengeni” – fogalmazta meg Bagdy Emőke.

És tényleg kevés olyan dolog van, amit ennyi szóval illethetünk a magyar nyelvben, mint a nevetés: kacagás, rötyögés, röhögés, röhécselés, vihorászás, kuncogás, vihogás, hahotázás, viháncolás és hosszan-hosszan sorolhatnánk. Talán nem véletlen ez a sokszínűség, ami arra utal, hogy az életünkben mekkora jelentősége van a nevetésnek.

Lélekutakon Bagdy Emőkével felvételén, Bagdy Emőke és Pap János (Fotó: hirado.hu/Horváth Péter Gyula)

Tudnak az állatok nevetni? S mi, emberek, amikor a világra jövünk, vajon ösztönösen húzzuk mosolyra a szánk, vagy a környezetünk tanít meg minket kacagni? Milyen fiziológiai és pszichológiai folyamatok mennek végbe a testünkben és az elménkben, amikor nevetünk? – ez az epizód többek között ezekre a felvetésekre keresi a választ.

Bagdy Emőke (Fotó: hirado.hu/Horváth Péter Gyula)

Az adásból megtudhatjuk, hogy tényleg sírva vigadó nemzet-e a magyar, hogy van-e köze az állandó panaszkodásnak és a búskomor állapotnak a hányattatott történelmünkhöz, s miért van az, hogy vágyunk a vígjátékokra, kabarékra és humorestekre. A műsorban elhangzik az is, hogy miért egy mosoly a legrövidebb út két ember között.

Pap János (Fotó: hirado.hu/Horváth Péter Gyula)

Tudta például, hogy a kacagás zsigeri kocogás, azaz megmozgatja az egész testünket? Gondolta volna, hogy ha legalább öt percig nevetünk, akkor erősödik az immunrendszerünk? Ki hitte volna, hogy a sok ránc jó kedvet és nevetést takar?

– ilyen és ehhez hasonló témákkal foglalkozik a Lélekutakon új évadának harmadik része.

Ebből az epizódból kiderül, hogy milyen a valódi mosoly, hogy nem véletlenül találták ki a „keep smiling” amerikai szlogent, hogy milyen helyzetekben tilos vagy nem illő nevetni, hogy mekkora ereje van a kinevetésnek, valamint fény derül arra is, hogy van-e a nőknek humora, és fejleszthető-e a humorérzék. A szakemberek hasznos tudnivalókkal és vicces gyerekszáj-történetekkel teszik hiánypótlóvá a témát alaposan körbejáró műsort.

Lélekutakon Bagdy Emőkével felvételén, Bagdy Emőke, Pap János és Kisfaludy Nóra (Fotó: hirado.hu/Horváth Péter Gyula)

A Lélekutakon Bagdy Emőkével című, többrészes műsor általános recept ígérete helyett támpontokkal segít eligazodni a hétköznapok útvesztőiben. A szakértők mélyreható beszélgetésekkel igyekeznek végigvezetni az érdeklődőket az életkihívásokon, fogódzókat adva a nehézségekhez.

A pszichológiai és nevelési sorozat új évada többek között olyan érdekes témákkal foglalkozik, mint az elfojtott lelki sebeink és a generációkon átörökített traumáink, az evés lélektana, a mesék és a fantázia hatása az érzelmi intelligencia alakulásában vagy éppen a boldogságpszichológia izgalmas kérdései.

 Az előző epizódok visszanézhetők a hirado.hu YouTube-csatornáján.

Lélekutakon Bagdy Emőkével a hirado.hu-n – Életbeszélgetések pszichológus szemmel