Amikor Suni Williams és Butch Wilmore tavaly nyáron megközelítették a Nemzetközi Űrállomást (ISS) a Boeing Starliner űrkapszulával, egy sor meghibásodás sodorta őket veszélybe. A hajtóművek akadoztak, és egy időre az is kérdésessé vált, hogy képesek lesznek-e dokkolni – márpedig ha ez nem sikerül, a visszatérés sem lett volna garantált.

Suni Williams és Butch Wilmore a Starlineren (Fotó: NASA/Facebook)
– A dokkolás kulcsfontosságú volt. Ha nem tudjuk végrehajtani, nem tudtuk volna, hazajutunk-e egyáltalán – mesélte Wilmore a BBC-nek két hónappal azután, hogy végül sikeresen visszatértek a Földre.
Két hét helyett tíz hónap
A két űrhajós 2024 júniusában indult útnak, azzal a céllal, hogy nyolcnapos küldetés keretében teszteljék a Boeing új fejlesztésű Starliner űrhajóját. A küldetés során azonban olyan technikai nehézségek jelentkeztek, hogy a visszatérés túl kockázatos lett volna,
így a NASA úgy döntött, hogy inkább egy másik kapszulával, a SpaceX egyik járművével térnek vissza.
A Boeing közben ragaszkodott hozzá, hogy a Starliner biztonságos, amit az is alátámasztani látszott, hogy az űrhajó szeptemberben – legénység nélkül – gond nélkül visszatért a Földre.

A NASA videófelvételérõl készített képén a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat Crew Dragon személyszállító űrhajójának visszatérőegységét készülnek kiemelni az Atlanti-óceánból (Fotó: MTI/EPA/NASA)
A két űrhajós végül 2025. március 18-án tért vissza. Küldetésük alatt számos tudományos kísérletet végeztek az ISS fedélzetén – de ez az időszak nem volt mentes az aggodalmaktól sem.
A dokkolás előtti pillanatokban az is átvillant a fejükön, hogy talán soha többé nem látják viszont a Földet. Mégsem mondták ki hangosan a legrosszabb forgatókönyvet – a kiképzésük ugyanis arra tanította őket, hogy inkább a megoldásokra koncentráljanak.
– Nem erre készültünk, de gyorsan feltettük magunknak a kérdést: mi az, ami működik, mivel dolgozhatunk? – mondta Williams.
A két űrhajós időközben egy politikai vihart is túlélt: Donald Trump volt amerikai elnök ugyanis azzal vádolta utódját, Joe Bident, hogy „magukra hagyta őket az űrben”. Wilmore azonban diplomatikusan csak ennyit reagált: – Az űrrepülés eleve nehéz, az emberes küldetések még inkább azok.
Erősebben, mint valaha

Suni Williams amerikai asztronauta a NASA hajójának fedélzetén, miután a SpaceX személyszállító űrhajója sikeresen landolt az Atlanti-óceánon (Fotó: MTI/EPA/NASA/Keegan Barber)
A hosszú űrbéli tartózkodás ellenére mindkét űrhajós kiváló egészségnek örvend. A titok? Kemény edzésterv: Wilmore minden egyes nap guggolásokat és felhúzásokat végzett – zéró gravitációban.
– Tíz hónap alatt fizikailag erősebb lettem, mint valaha – mondta.
Williams is gyorsan visszatért a sporthoz: már napokkal a landolás után futni kezdett. Nem ez volt az első alkalom, hogy sportolás közben híres lett: korábban egy teljes maratont is lefutott az űrben, egy futópadra szíjazva.
– Azért nehéz újra megszokni, hogy a gravitáció „lehúzza a fejedet és a hátadat” – tette hozzá nevetve.

Nick Hague amerikai asztronauta a NASA hajójának fedélzetén a sikeres landolás után (Fotó: MTI/EPA/NASA/Keegan Barber)
Visszatérnének? Igen!
A landolás után Williams és Wilmore részt vesz a Starliner hibáinak javításában – és bíznak benne, hogy a jövőben ismét hasznát vehetik az űrhajónak. Sőt, mindketten azt mondják: ha a műszaki problémákat megoldják, újra repülnének vele.
– Ez egy nagyon jó képességekkel rendelkező jármű – mondta Williams. – Különleges adottságai vannak, amelyek remek lehetőségeket nyújtanak a jövő űrhajósai számára.