
(Fotó: Nemzeti Fotótár/EPA/Hannah McKay)
Alan Sidney Patrick Rickmant már gyerekkorában érdekelte a színészet, de érettségi után inkább grafikusnak készült, s ekkoriban ismerte meg későbbi feleségét, akivel több évtizedes együttélés után 2012-ben házasodtak össze. Idővel mégis a színpad mellett döntött és a Royal Shakespeare Company tagjaként klasszikus és modern színházi produkciókban egyaránt fellépett.
Az amerikai közönség előtt 1986-ban a Veszedelmes viszonyok című darabban mutatkozott be a Broadwayn, a filmváltozatra azonban nemet mondott, inkább a Drágán add az életed! (1988) című akciófilmet választotta. A hidegvérű terrorista megalapozta filmes hírnevét, ezt követően előszeretettel bíztak rá gazember és cselszövő szerepeket, 1992-ben a Robin Hood, a tolvajok fejedelme című kalandfilmben a gonosz nottinghami bíróként a legjobb mellékszereplő kategóriában elnyerte a brit filmakadémia (BAFTA) díját.
Rickman nem hagyta, hogy beskatulyázzák, alakított csellón játszó romantikus szellemet Anthony Minghella Szívből, igazán című filmjében, nemes embert az Értelem és érzelem című romantikus filmben. A parádés szereposztású Igazából szerelem című romantikus komédiában Emma Thompson hűtlen férjeként tűnt fel. A Raszputyin (1996) című televíziós történelmi dráma főszerepéért Emmy- és Golden Globe-díj lett a jutalma.
Ezt követte talán legismertebb szerepe, a népszerű Harry Potter-sorozat Piton professzora, játszott a Tim Burton által rendezett Sweeny Todd, a Fleet Street démoni borbélya című zenés horrorban. 2015-ben rendezőként és forgatókönyvíróként jegyezte a XIV. Lajos udvarában játszódó kosztümös vígjátékot, A virág románcát. Utolsó színészi alakítását a modern, drónos hadviselés morális dilemmáit tárgyaló Az élet ára című háborús drámában nyújtotta.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Az egyik legsokoldalúbb brit színész, aki egymástól távol eső műfajokban próbálta ki magát és mindegyikben maradandót alkotott. Alan Rickman 2016. január 14-én halt meg rákbetegség következtében – írja összeállításában az MTI.
Tavaly év végén jelentették be, hogy könyv formában jelentetik meg naplóit, amelyeket a népszerű színész több mint 25 évig vezetett. Ezekben nemcsak a magánéletével és színészi munkáival kapcsolatos gondolatait vetette papírra, hanem barátságokról és politikáról, színházlátogatói tapasztalatairól és kulisszák mögötti forgatási történetekről is beszámolt.