Cukormentes energiaital
Habár senkit sem biztatnánk, hogy rendszeresen energiaitalokkal tartsa ébren magát, de azért ezek az italok nem feltétlenül az ördög vegykonyhájában készülnek, és néha-néha bizony nagy segítség lehet egy hosszú nap kellős közepén. Nézzük meg közelebbről, pontosan mit is tartalmaz: a cukormentes energiaitalban legfeljebb 10 kalória van, 80 milligramm koffein (a legismertebb márka), B-vitamin és taurin, amelyről még szintén nem bizonyították be, hogy kifejezetten káros az emberi szervezetre. Mértékkel fogyasztva egy egészséges felnőtt (!) szervezetre nézve nem káros, nagyjából egy csésze kávényi koffein van benne.
A zsíros ételektől meghízunk?
Egy egészséges szervezetnek mindenféle tápanyagra szüksége van: szénhidrátra, zsírra, cukorra és persze emellett sok-sok zöldségre, gyümölcsre, melyből a vitaminokat és a rostokat kapjuk. A zsír önmagában nem hizlal. Sőt, a telítetlen zsírok, amelyek szobahőmérsékleten folyékonyak, nélkülözhetetlenek a szervezet számára. A zsír tényleg elképesztően sok energiát tartalmaz (grammonként 9 kcalt), éppen ezért fontos, hogy megfontoltan építsük be az étrendünkbe.
Fotó: iStock.com/kiboka
Gluténmentes étrendet mindenkinek!
Bármennyire furcsán is hangzik, nagy divat manapság gluténmentesen étkezni, holott az emberiség mindössze 1 százaléka rendelkezik azzal a bizonyos genetikai rendelleneséggel, amelynek következtében intoleránsak a gluténnal szemben. Ha a maradék 99 százalékba tartozunk, fogyaszthatjuk bátran, bár túlzásba, ahogy semmi mást, a gluténfogyasztást sem kell vinni.
Édesítőszerek
Az édesítőszerek a fogyókúrázók legjobb barátai, ám gyakran olvashatunk olyan cikkeket, amelyek a káros hatásairól szólnak, sőt, rákkeltőként is szokták emlegetni. Az USA Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatala (FDA) rengeteg vizsgálatot végzett ebben a témakörben, és az eredmény szerint ha az ajánlott napi bevitelt szem előtt tartjuk, az édesítők nem jelentenek különösebb egészségügyi kockázatot. Magyarul: napi pár pötyi a kávéba még nem okoz rákot.
Koffein
Legfőbb koffeinforrásunk, a kávé egészségügyi szempontból a világ egyik legmegosztóbb itala. De tényleg annyira káros lenne? Az tény, hogy nagyon könnyen túladagolhatjuk, ami igazán kellemetlen következményekkel jár. Ettől függetlenül nem kell félni tőle, napi két csésze kávétól semmi bajunk sem lesz, 400 milligramm koffein még belefér. Ám figyeljünk oda, mert nemcsak a kávéból juthat a szervezetükbe, hanem az üdítőkből, csokoládéból, sőt, egyes fájdalomcsillapító készítmények is tartalmaznak koffeint.
Fotó: iStock,com/Rostislav_Sedlacek
Szénhidrátok
Ahogy zsírra, úgy szénhidrátokra is szükségünk van. S habár jó ötlet mérsékelni a fehér kenyér, a fehér cukor, a fehér rizs és a krumpli fogyasztását, azért legyünk tisztában azzal, hogy nem minden szénhidrát hizlal vagy tesz rosszat az egészségünknek, arról nem is beszélve, hogy energiánk nagy részét belőlük nyerjük. A krumplira például érdemes más szemmel nézni, hiszen csodás forrása a káliumnak, a C-vitaminnak, no és rengeteg rostot tartalmaz, amelyre nagy szükségünk van. Persze mint mindent, ezt is csak mértékkel fogyasszuk!
Tojás
A tojásról elterjedt, hogy nagyon sok benne a koleszterin, ezért nem ajánlják a szakértők, mivel szívbetegséghez vezethet. Azonban a táplálkozással bevitt koleszterin a legtöbb esetben nem befolyásolja a vér koleszterinszintjét olyan nagy mértékben. Az Európai Élelmiszer Információs Bizottság (EUFIC) tanulmánya bizonyítja, hogy a tojás egészséges és fontos tápanyagforrás.







