Egészség

Ez a legjobb kardioedzés a tudomány szerint, ha zsírt akarunk égetni

A kardió régóta pingponglabdaként ide-oda száguldozik az edzések skáláján: hol azt mondjuk róla, hogy megkerülhetetlen a zsírégetés során, hol pedig azt, hogy egyáltalán nincs is rá szükségünk ahhoz, hogy fogyjunk. De mi az igazság? Kell-e a kardió, és ha igen, mennyi, és pontosan milyen formában?

A fogyás valójában pofonegyszerű matematika. Kevesebb kalóriát kell bevinnünk, mint amennyit elégetünk – ekkor a szervezetünk a zsírraktárainkhoz nyúl, és onnan kezdi el nyerni az energiát a működéséhez. Ezt az elégetett kalóriamennyiséget nagyban meg tudja dobni az, ha edzünk: ha súlyzós edzést végzünk, az izommennyiségünk növekszik, amelynek alapállapotban is nagyobb a kalóriaigénye, ha pedig kardiózunk, a zsírégetést tudjuk felpörgetni.

Fotó: Unsplash/ Hàn Vi Phạm Thị

Fotó: Unsplash/ Hàn Vi Phạm Thị

Csakhogy, ha túl sok kardioedzést végzünk, a szervezetünk elkezdheti leépíteni a komoly munkával megszerzett izmainkat is. Mit tehetünk, hogy ez ne történjen meg, mégis több zsírt égessünk el? Meg kell találnunk a megfelelő mennyiséget, és azt is, hogy milyenfajta kardió a legjobb számunkra.

Váltott intenzitású edzés

A tudomány szerint jelenleg a leghatásosabb kardio-mozgásforma az úgynevezett HIIT, vagyis a magas intenzitású intervall edzésmódszer. Ez nagyjából annyit tesz, hogy 20-25 percig, maximum pár perces pihenőkkel, olyan intenzív edzést végzünk, ami teljesen kifáraszt minket. Szakértők szerint ez azért nagyon jó, mert a 20-25, esetleg 30 perc alatt a szervezetünknek nincs ideje arra, hogy az izmainkat kezdje el leépíteni, az edzés mégis annyira intenzív, hogy a zsírégetés megindul – sőt még tovább is tart, mint maga az edzés, és később is vannak hatásai.

Az alábbi videón találunk egy példa HIIT edzést – ezt mindössze 4 x 7 percig kell végeznünk, mégis garantáltan annyira elfáradunk benne, mintha legalább egy órát koptattuk volna az aszfaltot futás közben.