Egészség

Ezek lehetnek a jelei, hogy a májunk rossz állapotban van

A máj az egyik legfontosabb belső szervünk, fontos szerepet játszik többek között az anyagcsere-folyamatokban és a méregtelenítésben. Emellett termel és tárol is olyan vegyületeket, amik fontosak a szervezetünk egészséges működéséhez. Előfordulhat, hogy a genetika vagy az életmódunk miatt nem működik megfelelően ez a szervünk – ezek lehetnek a jelei, hogy a májunk rossz állapotban van.

A bőrünk és a szemünk a legárulkodóbb: ez a két külső szervünk mutatja meg leginkább, hogy milyen egészségi állapotban vagyunk. Nincs ez másképp a máj elégtelen működése esetében sem, de persze ez nem csak a bőrünkön és a szemünkön látszódhat. Mutatjuk, ezek lehetnek a jelei, hogy a májunk rossz állapotban van. Fontos, hogy bármilyen rendellenességet észlelünk, azonnal forduljunk orvoshoz!

Bőr

A máj elégtelen működése miatt a bőrünk sárgás árnyalatúvá válhat, ismerős lehet a „sárgaság” elnevezés is. Emellett kiütések, viszketés, pattanások és kiemelkedő erek is jelezhetik a májproblémát.

Fotó: iStock.com/AndreyPopov

Fotó: iStock.com/AndreyPopov

Szemek

Nemcsak a bőrünk sárgulhat be a májunk megbetegedése esetén, de a szemünk, a szem fehérje is kaphat sárgás árnyalatot. Emellett véres, viszkető, vörös és puffadt is lehet, ha a májunk rossz állapotban van.

Túlzott zsírraktározás

A súlygyarapodásnak számos oka lehet (rossz táplálkozás, testmozgás hiánya, egészségtelen életmód stb.). A hízás gyakran többek között a lassú, alulteljesítő anyagcsere eredménye is. Az anyagcsere nem megfelelő működésének pedig az egyik legfőbb oka az egészségtelenül működő májunk lehet. A májnak ugyanis szabályoznia kell a zsír tárolását és a vércukorszintet.

Elszíneződött széklet

A világosabb, sárgásabb, agyagszerűbb széklet jelezheti a májproblémát. Ha ugyanis a máj nem termel elegendő epét, vagy ha az epe áramlása blokkolódik, akkor válhat ilyen színűvé a széklet.

Legyengült immunrendszer

Ha a májunk egészégtelen, idegen anyagok, toxinok lebontásával van elfoglalva, kevesebb ideje marad a testünk és az immunrendszerünk támogatására. Vagyis könnyebben elkaphatunk fertőzéseket, betegségeket.

Hasfájás, felpuffadás

Ha a máj túlműködik és/vagy gyulladt állapotban van, az meglehetősen kellemetlen hasfájást okozhat, súlyosabb esetben pedig megduzzadhat.