Egészség

Így éljük túl a kánikulát 60 felett

Az újabb hőhullám ismét rákényszerít, hogy elővegyük a legjobb praktikákat a meleg ellen. Vigyázzunk magunkra és idősebb hozzátartozóinkra azzal, hogy betartunk néhány szabályt.

A hőség leginkább az időseket és a betegeket viseli meg, de mindenkire hatással van a forróság. Szerencsére vannak olyan fortélyok, melyeket bármikor bevethetünk, sőt be is kell vetnünk, ha a hőmérő higanyszála veszélyes magasságokba kúszik.

Szellőztetési szabályok

Az első és legfontosabb programpontot a szellőztetési szabályok betartása jelenti. Vagyis elsősorban késő este és kora reggel szellőztessünk alaposan, csináljunk kereszthuzatot, ha lehet, és a délelőtt, valamint a kora délután legmelegebb óráiban inkább ne nyissunk ablakot, hanem maximum ventilátorral keringessük a levegőt, ne túl magas fokozaton. Napközben húzzuk el a sötétítőfüggönyt vagy eresszük le a redőnyt is.

pexels.com

pexels.com

Előzzük meg a kiszáradást

A nagy melegben különösen fontos, hogy sokat igyunk, többet, mint általában. Ne várjuk meg, míg szomjasak leszünk, hanem igyunk rendszeresen. A kiszáradásnak már azelőtt lehetnek tünetei, hogy megszomjaznánk: fejfájás, izomfájdalom, szédülés, fáradság, kevés és sötét színű vizelet, illetve székrekedés árulkodhat arról, hogy nem ittunk eleget. Hogyha nagyon izzadunk, akkor az elvesztett elektrolitokat is pótolnunk kell, ezt a legkönnyebben úgy tehetjük meg, hogy gyakran eszünk néhány könnyű falatot is a víz mellé.

Figyeljünk jobban arra, mit iszunk, mit eszünk

A nagy melegben érdemes kerülnünk az olyan vízhajtó, szárító italokat, mint az alkohol és a kávé, de jó, ha az ételekkel is mértéktartóak vagyunk. Ne együnk egyszerre sokat, és ne együnk túl sok húst, mert megterheli az emésztést, és az ennek lebontása során keletkező hő felmelegíti a testünket.