A gének is beleszólnak
Ha valakinél felbukkan a pikkelysömör, gyakran a családfában kell keresni a nyomokat. A genetikai hajlam fontos szerepet játszik. Ha egyik szülő érintett, 10–15% az esély arra, hogy mi is megtapasztaljuk; ha pedig mindkét szülő pikkelysömörrel él, ez az arány akár 50% is lehet. De fontos tudni: önmagában az öröklött hajlam még nem indítja be a betegséget, ehhez több dolog együttes hatása szükséges.

(Fotó: Shutterstock)
Az immunrendszer kicsit túl komolyan veszi a dolgát
A pikkelysömör valójában egy autoimmun eredetű bőrprobléma: az immunrendszerünk, ami elvileg a szervezetünk védelmén dolgozik, tévesen megtámadja a saját bőrsejtjeinket. Ennek következtében a bőr sejtjei túl gyorsan osztódnak, és ez gyulladt, hámló, gyakran viszkető foltokat eredményez – leggyakrabban a könyökön, térden vagy a fejbőrön.
Mi válthatja ki vagy súlyosbíthatja?
Sok minden lehet „trigger” a pikkelysömör fellángolásához. Íme a leggyakoribbak:
-
Fertőzések, főleg a torokgyulladás
-
Bőrsérülések – akár egy karcolás, rovarcsípés vagy égés is elég lehet
-
Stressz – ami sajnos gyakran felerősíti a tüneteket
-
Hideg, száraz idő, ami kiszárítja a bőrt
-
Dohányzás és alkohol, amik szintén súlyosbítják az állapotot
-
Bizonyos gyógyszerek – például béta-blokkolók, lítium, egyes gyulladáscsökkentők
Ha pikkelysömörrel élünk, érdemes minden új gyógyszert jelezni a kezelőorvosnak – egyes készítmények ugyanis valóban ronthatnak az állapoton.
A hormonok játéka
Nem ritka, hogy a betegség a hormonális változások időszakában jelenik meg vagy erősödik fel, például pubertáskor, terhesség alatt vagy a menopauza idején. Ráadásul az elhízás és az inzulinrezisztencia is gyakoribb azoknál, akik pikkelysömörrel élnek, ezek pedig szintén felerősíthetik a tüneteket.
A pikkelysömör kialakulása nem valami, amit mi rontunk el, inkább a testünk egy bonyolult, sokszereplős reakciója. Genetika, immunrendszer, hormonok, környezeti hatások, ezek mind-mind részt vesznek benne. Bár jelenleg nem gyógyítható teljesen, sokféle kezelési lehetőség létezik, amikkel enyhíthetők a tünetek és javítható az életminőség. A legfontosabb, hogy megismerjük a saját testünk működését, így máris egy lépéssel közelebb vagyunk a megoldáshoz.