Egyéb

A döntéseink alakítanak minket, vagy minden előre meg van írva?

Ha újra 18 évesek lehetnénk egyetlen estére, vajon mit mondanánk magunknak? Hogy ne féljünk annyira? Hogy nem dől össze a világ egy rossz döntéstől? Vagy azt, hogy az élet legfontosabb fordulatai sokszor pont akkor érkeznek, amikor semmit sem értünk az egészből? A sors és a szabad akarat kérdése évszázadok óta foglalkoztatja az embereket, és talán mindannyiunk életében vannak pillanatok, amelyek után úgy érezzük: ezt valami több rendezte így.

(Fotó: Shutterstock)

Mit mondanáék ma a 18 éves önmagamnak?

Talán azt, hogy ne aggódjon annyit. Hogy nem kell mindent előre tudnia. Hogy attól még, hogy valami nem a tervek szerint alakul, az élet nem romlik el végérvényesen. Sőt, néha éppen azok a pillanatok formálnak minket leginkább, amelyeket akkoriban tragédiának, kudarcnak vagy rossz döntésnek éltünk meg.

És talán azt is elmondanánk neki, hogy vannak dolgok, amelyekre egyszerűen nincs magyarázat.

A fatalisták szerint a jövőnk bizonyos értelemben előre meg van írva. Az ókori görögök hitték, hogy az emberek csupán az istenek játékai, és hiába hisszük azt, hogy mi döntünk, valójában sok minden már rég eldőlt. A rómaiak is átvették ezt a gondolkodást, és a középkor embere sem idegenkedett attól a hittől, hogy léteznek nálunk nagyobb erők, amelyek terelgetik az életünket.

Aztán jött a felvilágosodás, és az ember lassan elkezdte azt hinni: kizárólag ő maga felel a sorsáért. Ma pedig szinte már természetesnek vesszük, hogy mindent önerőből kell elérnünk. Ha boldogok akarunk lenni, dolgoznunk kell érte. Ha sikeresek akarunk lenni, meg kell küzdenünk érte. A modern világ egyik legerősebb üzenete az lett: az életünk teljes mértékben a saját döntéseink következménye, és ezzel nem tudok nem vitatkozni, viszont nem tartom főszabálynak sem.

(Fotó: Unsplash)

És, akkor itt jön az a bizonyos, DE! Mert igenis velem is sokszor megtörténik, elönt az az érzés, amikor egy helyzet annyira különösnek, annyira „odaillőnek” tűnik, hogy azt gondolom szinte biztos benne: ennek így kellett történnie.

Például amikor valaki lekési a vonatát, bosszankodik miatta, majd pár perccel később összefut egy régi ismerőssel, aki később teljesen megváltoztatja az életét. Vagy amikor valaki hónapokig vacillál egy munkahelyváltáson, aztán egyik este véletlenül belehallgat egy beszélgetésbe egy kávézóban, ami pontosan azt a lökést adja meg, amire szüksége volt.

Az ilyen történetek után sokan teszik fel maguknak a kérdést: tényleg mi irányítjuk az életünket, vagy vannak láthatatlan erők, amelyek bizonyos irányokba terelnek bennünket?

A pszichológusok szerint az emberi agy természetes módon keresi az összefüggéseket. Hajlamosak vagyunk történetté formálni az életünket, és jelentést adni az eseményeknek. Carl Gustav Jung svájci pszichiáter például a „szinkronicitás” fogalmával írta le azokat a különös egybeeséseket, amelyeknek nincs logikus oka, mégis mély jelentést hordoznak számunkra.

Ilyen lehet például, amikor valakire gondolunk, és egy másodperccel később megcsörren a telefon, és valóban ő keres minket. Vagy amikor hosszú idő után újra találkozunk valakivel, pont egy olyan életszakaszban, amikor a legnagyobb szükségünk lenne rá. Persze a tudomány szerint ezek mögött sokszor egyszerű pszichológiai mechanizmusok állnak. Az agyunk rengeteg információt szűr és kapcsol össze tudattalanul, ezért néha úgy tűnhet, mintha „megéreztünk” volna valamit. Mégis vannak történetek, amelyeknél nehéz nem eljátszani a gondolattal, hogy talán több van a háttérben.

Az ilyen történeteket hallva nehéz eldönteni, hogy valóban a sors működik-e, vagy egyszerűen csak szeretjük romantikus történetté alakítani az életünket. Egyszerre nem lehetne igaz mindkettő?

(Fotó: Shutterstock)

Talán ezért lenne annyi mondanivalónk a fiatalabb önmagunknak. Hogy ne féljen annyira a bizonytalanságtól. Hogy nem kell görcsösen ragaszkodni minden tervhez. Hogy attól még, hogy valami véget ér, nem biztos, hogy rossz irányba halad az élet.

Mert 18 évesen sokan azt hiszik, most kell eldőlni mindennek. Hogy most kell tudniuk, kik akarnak lenni, hol fognak élni, milyen munkát szeretnének, kibe lesznek szerelmesek. Közben az élet legtöbbször teljesen más forgatókönyvet ír. És talán pont ettől olyan különleges.

Mert néha egyetlen véletlen találkozás, egy rossznak hitt döntés vagy egy váratlan fordulat változtat meg mindent. És lehet, hogy évekkel később visszanézve már azt mondjuk: akkor még nem értettem, de valahogy minden oda vezetett, ahol ma vagyok.