A hagyományos magyar lángos, vagy hivatalosabb nevén kelt tésztából készült sült lepény vagy langalló hosszú ideje varázsolja el a gyerekeket és a felnőtteket is. Annak idején a kenyérsütésből visszamaradt tésztából készítették, és a parázsló kemencében sütötték meg.
Mivel manapság nagyon kevesen sütik így a kenyerüket, a tésztát bő olajban vagy zsírban készítjük. A strandokon egymást érik a lángosozók, ahol meglehetősen sokat kell fizetnünk a hígított tejföllel tálalt, olajban úszó lepényekért. Ennél jóval egyszerűbb otthon megsütni egy adaggal, és azt magunkkal vinni a strandra egy pohár tejföllel és némi reszelt sajttal.

New York. Sajtos-tejfölös lángos a magyar Prepuk Zsolt Lángos Truckjában a New York-i Wall Streeten 2015. július 27-én. A nemrégiben a The New York Times című napilap gasztronómia rovata által dicsért, lángost árusító food truckot egy éve kezdte el építeni. MTI Fotó: Kallos Bea (Képünk illusztráció)
Az alaprecept
Fél kilónyi lisztet szitáljunk át, hogy levegős legyen, és tartsuk langyosan. Két deciliternyi tejet is langyosítsunk meg egy teáskanálnyi cukorral, morzsoljunk bele 3 dkg élesztőt, és futtassuk fel. A lisztet keverjük össze egy kis sóval, majd önstünk a közepébe két evőkanálnyi olajat. Jöhet rá az élesztős kulimász és egy evőkanálnyi langyos víz, majd következhet a gyúrás. Ha túl száraznak érezzük, langyos vízzel tehetjük ragacsosabbá a tésztát.
A cipót hintsük meg egy kevés liszttel, majd langyos helyen, letakarva kelesszük addig, amíg kétszeresére dagad. Ezután olajos kézzel szaggassunk ki belőle akkora darabokat, amiket a kívánt méretű lángossá lapítgatunk. Ezután még kelesszünk rajtuk 20 percet, majd mehetnek a forró zsírba vagy olajba. Sokan bevágják a tészta közepét, hogy a formája megmaradjon. A kisült lángost rácson csepegtessük le, vagy papírtörlővel itassuk fel róla az olajat.
+ 1 tipp: Ha maradt még tészta, az néhány napig megolajozva, lefóliázva a hűtőben is eláll, így mindig friss adagot süthetünk belőle.
Mit tegyünk a tetejére?
A legtöbben tejföllel, reszelt sajttal, fokhagymával szeretik a lángost, vagy csak úgy magában, sóval. Legközelebb próbáljuk ki, milyen kolbásszal, töpörtyűvel vagy akár túrókrémmel, padlizsánkrémmel! Az édes változathoz lekvárra és porcukorra lesz szükségünk, ez is nagyon finom. Magához a tésztához keverhetünk krumplit, kefirt, natúr joghurtot, reszelt káposztát, de meg is tölthetjük sajttal, kapros túróval, kolbásszal, gombával, virslivel.
+1 tipp: Nem lesz olajszag a lakásban, ha napraforgóolaj helyett pálmaolajban sütjük ki a lángosokat. Akik a zsírra esküsznek, próbálják ki legközelebb a kacsazsírt! A lényeg, hogy mindig forró olajba, zsiradékba kerüljön a lángos, akkor nem szívja meg magát.

Lángos, medvehagymás túróval és kaviárral egy pincér tálcáján Budapesten, a Gerbeaud kávéházban tartott sajtótájékoztatón, amelyen a 2013. január 30-án Lyonban megrendezendő Bocuse D’or versenyen induló Széll Tamás, a Michelin-csillagos Onyx étterem séfje beszélt felkészüléséről. MTI Fotó: Beliczay László (képünk illusztráció)
Káposztás-húsos lángos
A hagyományos ízvilág követőinek és a családfőknek biztos nagyon teszik majd ez a laktató, marhahúsos lángos. Az alaptésztához adjunk hozzá 25 dkg főtt és áttört krumplit, és kelesszük a szokásos módon. Amíg a tészta dagad, reszeljünk le egy negyed fej káposztát, egy kis olajon karamellizálljunk cukrot, majd pirítsuk ezzel a káposztát.
Ha kész, beledolgozhatjuk a tésztába. Ezután jöhet a szaggatás és a sütés. A kész lángosokra 25 dkg darált marhahúsból készítünk feltétet: a húst olajon, vöröshagymán pirítsuk sóval, borssal, és főzzük készre.
Lángos tojásosan
Egykilónyi liszthez adjunk hozzá 3 dl tejben felfuttatott élesztőt, sót, 3 dkg vajat és három nyers tojást. Miközben a tészta készül, főzzünk meg további 6 tojást keményre. Amíg a tészta kel, hámozzuk meg a főtt tojásokat, daraboljuk, majd keverjük össze egy pohár tejföllel, sóval, apróra vágott metélőhagymával és egy kis vajjal.
A lángos tésztáját hűtsük le a hűtőben, majd még hidegen szaggassuk. A kilapított tésztára kenjük rá a tojásos krémet, hajtsuk félbe, formázzuk meg – vigyázzunk, ne legyen túl vastag –, és így süssük ki forró olajban.