Konyha

Hideg főzelékkülönlegességek a nyári melegben

Minél melegebb van, annál kevésbé kívánjuk a meleg, forró, nehéz ételeket. Kiváló nyári megoldást nyújtanak a hideg főzelékek, mert ellátnak tápanyagokkal, de nem terhelik túl az emésztőrendszerünket, és nagyon-nagyon finomak.

A kertből vagy a piacról zsengén behozott finom, friss zöldségek szinte kiáltanak azért, hogy főzelék legyen belőlük. Igen ám, de ki akar meleg főzeléket enni kánikulában? Senki. Épp ezért készítsük el őket hidegen, vagy szép lassan hűtsük őket addig, amíg sűrű, frissítő mártogatós nem válik belőlük.

Az ezerarcú tökfőzelék

Alapvetően a tök vagy a cukkini viszonylag ízetlen valami, és a hagyma, a kapor, a különböző fűszerek teszik karakteressé. A megszokott tökfőzeléket készítsük el, ahogy szoktuk, majd próbáljuk ki, mennyire más íze van hidegen! Bátrabbak akár magát a párolást vagy a főzést is kihagyhatják. Kenyérrel, hideg hússal, virslivel, tulajdonképpen akármivel fogyaszthatjuk, szendvicsbe kenhetjük, és még sorolhatnánk. Ha már picit unjuk az ízét, hagyjuk ki belőle a kaprot, és társítsuk a cukkinit almával és rozmaringgal. A lereszelt cukkinit tegyük fel párolódni (de csak amíg megpuhul) néhány nyári almával, pár gerezd fokhagymával, rozmaringággal, és habarjuk be natúr joghurtban elkevert keményítővel.

(Fotó: illusztráció pexels.com)

Kelkáposzta és karalábé

Ezeket már biztosan főznünk kell, amíg meg nem puhulnak, de az sem tart olyan sokáig. Ahhoz, hogy ne a megszokott ízek fogadjanak minket, próbáljuk ki a karalábét korianderrel és rókagombával, tejben megfőzve, vagy a kelkáposztát szintén tejben főzve néhány szem almával, mandulával és narancslével gazdagítva. Tálalhatunk melléjük natúr sült húst, mártogathatunk bele pékárut, fogyaszthatjuk hidegen-melegen.

Hideg meggyszósz

Az édesebb ízek és a gyümölcsök szerelmeseinek igazi nyári frissítője a sűrű meggyszósz. Az iskolában főtt hússal és főtt búzadarával adták, a nosztalgikus ízek kedvelői ugyanezt kipróbálhatják. Nyugodtan keverjük össze a már megfőtt, megdagadt grízt a mártással, és együk egyfajta hideg pudingként, finom gyümölcsdarabokkal. A szószt egyébként tejszínnel, tejföllel is elkészíthetjük, a sűrítéshez használhatunk vaníliaízű pudingport, a meggyet kiegészíthetjük más gyümölcsökkel. Ha főzni sem akarjuk, turmixoljuk össze a meggyet joghurttal, tegyünk hozzá egy kis cukrot, fahéjat, szegfűszeget, és ehetjük is azon hidegében mondjuk zabpehellyel.

(Fotó: illusztráció pexels.com)

Zöldborsófőzelék másképp

A borsó megunhatatlan, laktató és egészséges főzelékalap, a menta pedig igazi frissítőként hat benne. Félkilónyi borsót pároljunk kicsit vajon, majd öntsük fel egy bögrényi tejjel, adjunk hozzá sót, borsot, egy gerezd fokhagymát, és mentaleveleket. Ha készre főtt, turmixoljuk össze, vagy ha darabosan hagynánk, akkor csak a felét turmixoljuk, és sűrítsük önmagával. Mentás fasírozottal, natúr hússal egyaránt nagyon finom. Még frissebb ízt érhetünk el azzal, ha a borsót annyi vízben főzzük meg, amennyi ellepi, aztán ha már kihűlt, hideg natúr joghurt és citromlé hozzáadásával pürésítjük.

Zöldbab hidegen

Könnyű, mégis tápláló fogás, amit fokhagymával, tejföllel vagy akár ecettel tehetünk kicsit savanykássá, frissítőbbé. A főni odatett babot sózzuk-borsozzuk, tehetünk mellé egy gerezd fokhagymát, a végén behabarhatjuk pirospaprikás tejföllel, ránthatjuk dinsztelt vöröshagymával, megszórhatjuk friss petrezselyemmel. Sokan aludttejjel készítik el, akkor a savanykás íz adott, mások ecetet tesznek a tejfölös verzióhoz. Tartalmasabbá tehetjük, ha krumplit is dobunk mellé főzés közben, de sárgarépával és krémsajttal gazdagítva is nagyon finom.