Konyha

Szent este stressz nélkül – 3 menüötlet, ami nem rabolja el a karácsonyt

Ha a gyerekek már a halászlé szó hallatán is gyanakodva méregetik a kanalat, ha nem szeretnél pontyot úsztatni a kádban „csak pár órára”, és főleg: ha idén nem a tűzhely mellett állva szeretnél lemaradni a karácsonyi pillanatokról, akkor mutatunk 3 ünnepi menüötletet, amivel nem a konyhában, hanem fa mellett, a családdal töltheted a Szentestét.

(Forrás: Pexels)

Olyan szent esti menüket hoztunk, amik:

  • előre el- vagy bekészíthetők,
  • egy mozdulattal mehetnek a sütőbe,
  • magától elkészül, amíg te ajándékozol, nevetgélsz, gyertyát gyújtasz,
  • és egyszerre ülhet le az egész család az asztalhoz.

Egyszerű, mégis ünnepi fogások – mert karácsonykor nem a menünek kell főszereplőnek lennie, hanem nekünk.

1. menü – Klasszikus ünnepi, biztos sikerrel

Cheddar sajtleves

(Forrás: Unsplash)

Krémes, selymes, igazi lélekmelengető indítás. Előre elkészíthető, tálalás előtt csak felmelegíted – és máris karácsonyillat van a konyhában.

Hozzávalók (4 adag):
vaj, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 ek liszt, 1 l alaplé, 2 dl tejszín, 15–20 dkg cheddar sajt, só, bors, szerecsendió

Elkészítés:
A vajon megdinszteled az aprított hagymát és fokhagymát, megszórod liszttel. Felöntöd az alaplével, simára főzöd, majd hozzáadod a tejszínt és a reszelt sajtot. Sózod, borsozod, egy csipet szerecsendióval ízesíted. Botmixerrel krémesíted. Előző nap elkészíthető, tálaláskor csak felmelegíted. Frissen kisütött bacon chipssel vagy krutonnal feldobhatod, de anélkül is isteni.

Narancsos kacsacomb ünnepi hagymás tört burgonyával és meggymártással

(Forrás: Pexels)

A kacsacomb szépen megsül a sütőben, amíg a fa alatt zajlik az ajándékozás. A narancs frissessége és a meggy savanykás édessége együtt garantált „wow” élmény.

Hozzávalók: kacsacombok, só, bors, narancs héja és leve, fokhagyma, rozmaring, burgonya, vaj, tej, sült hagyma, meggy (befőtt), cukor, fahéj, egészszegfűszeg

Elkészítés:
A libacombokat megtisztítjuk (esetleges tollmaradványokat leszedjük, sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk a narancs levével, fokhagymával, rozmaringgal bepácoljuk. Mielőtt betesszük a 160 fokra előmelegített sütőbe, még mehet mellé néhány gerezd narancs és egész fokhagyma. Lefedve, alacsony hőfokon kb másfél-két órán át puhára sütjük (akár előző nap), szent este csak 20 perc alatt rápirítunk.
A főtt krumplit vajjal és kevés tejjel összetörjük, pirított hagymát keverünk bele. Akár előző nap is elkészíthető.
A meggyet kevés levével felforralod, ízesíted a cikorral és a fűszerekkel, majd főzptejszínt egy kis liszttel elkeverve behabarjuk. Akár előző nap is elkészíthető.

Mangós pohárkrém

(Forrás: Unsplash)

Könnyű, friss, előző nap is elkészíthető. Nem terheli túl az ünnepi vacsora végét – csak megkoronázza.

Hozzávalók:
250 g mascarpone, 200 ml habtejszín, 1 vaníliarúd, 2 friss mangó vagy mangópüré, 100 g keksz

Elkészítés:
A habtejszínt verjük kemény habbá. A mascarponét és a vaníliát simára keverjük. Hámozzuk meg a mangót, vágjuk kockákra és turmixoljuk össze. Törjük össze a kekszet, borítsuk be vele a poharak alját, és nyomjuk le. A tetejére kenjük a krémet (lehetőleg szórófejes zacskó segítségével), és tegyünk rá egy réteg mangópürét. Hűtőben pihentetessük tálalásig.

2. menü – Meghitt, fűszeres, igazi téli kényeztetés

Gyömbéres-almás sütőtökkrémleves

(Forrás: Unsplash)

A sütőtök már önmagában karácsony, a gyömbér és az alma pedig ünnepi csavart ad neki. Krémes, illatos, előre elkészíthető.

Hozzávalók:
1 sütőtök, 2 alma, vöröshagyma, friss gyömbér, 3 gerezd fokhagyma, alaplé, tejszín, só, bors – díszítésnek igény szerint pirított tökmag vagy kruton

Elkészítés:
A felkockázott tököt és almát hagymával együtt megpárolod, felöntöd alaplével, puhára főzöd. Gyömbérrel ízesíted, majd botmixerrel krémesíted, tejszínnel lágyítod. Előző nap elkészíthető.

Gesztenyemasszával töltött, baconbe göngyölt csirkemell vörösáfonya-szósszal

(Forrás: Unsplash)

Ez az a fogás, ami egyszerű, mégis ünnepinek hat. Sütőben sül, nincs vele rohanás – csak betolod, és kész.

Hozzávalók:
6 nagy szelet csirkemell, cukrozatlan gesztenyemassza, 30 dkg szeletelt bacon, só, bors, szerecsendió, majoranna, kakukkfű, 1 dl alaplé
1 csomag vörösáfonya, cukor, 0,5 dl vörösbor, narancshéj és a narancs leve, fahéj, főzőtejszín

Elkészítés:
A csirkemellet felszeleteled tenyérnyi darabokra, a fűszerezett gesztenyemasszával megkened, majd baconbe tekered. Fogpiszkálóval rögzítheted, majd helyezd őket a tepsibe. Egy kevés alaplevet önts alá, amjd lefedve sütőben süsd kb. 1 órán keresztül 180 fokon. Vedd le a tetejét, majd 10 perc alatt piríts rá. 
Az áfonyát cukorral, fahéjjal, a narancs héjával és a vörösborral állandó kevergetés mellett felfőzöd, majd a narancs levével továbbfőzöd, kissé besűríted. A végén felöntöd főzőtejszínnel és kb 2 percig forralod. Előre elkészíthető, sütés napján csak átmelegíted.

Csokikrémes, kekszes kevert süti – sütés nélkül

Igen, ilyen is létezik. Gyors, csokis, ellenállhatatlan. A sütőt most meghagyhatjuk a főételnek. Ennél egyszerűbb és finomabb desszertet biztosan nem találsz. A recepthez nézd meg a videót:

3. menü – Ha hal, akkor nem muszáj ponty

Tárkonyos raguleves

Hozzávalók:
30 dkg disznó comb, 5 dkg póréhagyma, 5 dkg vaj, só, bors, 2 db sárgarépa, 1 db fehérrépa, 2 db karalábé, 3-4 csipet tárkony, 5 dkg zöldborsó, 2 dl főzőtejszín, 1/4 db citrom leve, 1 csokor petrezselyem.

Elkészítése:
Jól mossuk meg, majd vágjuk fel kis kockákra a húst. Egy nagy lábasban kezdjük el felolvasztani a vajat, majd a felaprított póréhagymát dinszteljük meg benne. Adjuk hozzá a húst, és addig pirítsuk, amíg nem lesz fehér. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Ezután adjuk hozzá a szintén kis kockákra vágott sárga-és fehérrépákat, illetve a karalábét, majd ezeket is pirítsuk a vajban 2 percig.
Hozzáadhatunk még egy kicsi vajat, ha úgy látjuk, hogy nem elég, ettől csak még finomabb lesz a leves. Ezután öntsük fel úgy 8-10 dl vízzel, majd tárkonnyal ízesítsük. Miután 25-30 percig főztük a levest, adjuk hozzá a zöldborsót, mivel ennek kevesebb idő elég, hogy megpuhuljon. Ezek után nagyobb lángon még öt percig forraljuk, és öntsük bele a tejszínt, majd kevergessük a levest, amíg forr. A tűzről levéve, csorgassuk bele a citromlevet, és szórjuk meg friss felaprított petrezselyemmel. Jó étvágyat kívánunk, ehhez a pikánsan tejszínes és savanykás leveshez!

Gazdag, mégis könnyed. Remek alternatíva a hagyományos halászlé helyett – a család minden tagja hálás lesz érte, ráadásul még jobban összeérnek benne az ízek, ha egy napig állni hagyjuk, így gond nélkül elkészíthető előre.

Citromos lazac steak párolt zöldségekkel és édesburgonya-pürével

Elegáns, modern, mégis egyszerű. A lazac gyorsan elkészül, a köretek előre befejezhetők, a kiadós leves után könnyed, finom és egészséges ünnepi fogás.

(Forrás: Unsplash)

Hozzávalók:
lazac szeletek, citrom, olívaolaj, só, bors
édesburgonya, vaj, tej, gyömbér, fahéj, fokhagyma
párolt zöldségkeverék

Elkészítés:
A lazacot citromlével és olajjal meglocsolod, sózod, borsozod, sütőben gyorsan megsütöd.
Az édesburgonyát megfőzöd, vajjal és tejjel pürésíted, gyömbérrel, fahéjjal és egy kis zúzott fokhagymával ízesítheted. A zöldségeket előre megpárolhatod kis vajjal, zöldfűszerekkel.

Csokis-mogyorós leveles tészta csavart

Ropogós, illatos, látványos – és pillanatok alatt elfogy. A gyerekek és a felnőttek is rajongani fognak érte.

Elég hozzá 2 csomag bolti leveles tészta, mogyorókrém, 1 tojás (kenéshez), egy kis porcukor és egy adag kreativitás. Nézd meg a videót:

Ezekkel a menükkel nem marad ki senki a karácsonyozásból. Nem kell kapkodni, nem kell idegeskedni – csak együtt lenni, nevetni, megélni a pillanatot. Mert a legszebb ünnepi fogás az,
amit nem stresszből, hanem szeretetből készítünk. Boldog, nyugodt Szentestét kívánunk mindenkinek!