Otthon

Otthon cipőben: szabad vagy tilos?

Mi az első dolog, amit hazaérve teszünk? Általában az, hogy levesszük a cipőnket, és aztán megyünk kezet mosni. Kint hagyjuk a kórokozókat, hogy otthonunk tiszta és biztonságos legyen. De milyen óvintézkedésekre van valójában szükség?

Le kell venni a kinti cipőt, ha bemegyünk a lakásba, vagy nem kell levenni? Az előszobában még mászkálhatunk benne, de a hálóban már nem? Mi van akkor, ha vissza kell szaladnunk a reggeli rohanásban valamiért, vagy vendégeket várunk, és nem akarjuk megsérteni őket? Erőltessük rájuk a vendégpapucsot? (És azokat milyen gyakran kéne mosni?) Örök dilemma ez, amiben mindenki más véleményen van. A nem aggódós típusok nem bánják, ha összemászkálják akár ők, akár mások a padlót, a tisztasághoz ragaszkodók a pápával is levetetnék a lábbelijét, megint mások csak az új szőnyeget vagy a gyerekszobát féltik. De mi az igazság: tényleg csak sáros, esős időben érdemes levenni a kinti cipőt, és lecserélni a bentire, vagy szárazon is egy sor veszélyes kórokozó lapul a cipőnk talpán, és csak azt várják, hogy végre bejussanak a lakásba, és jól megfertőzzenek minket?

Fotó: iStock.com/LeszekCzerwonka

Fotó: iStock.com/LeszekCzerwonka

Több ezer baci egyetlen cipőn

Az Arizonai Egyetemen laboratóriumi vizsgálatnak vetették alá az átlagos utcai cipők talpát. Sajnos azt találták, hogy több mint négyszázezer baktérium található a talpukon, amelyek között szerepel légúti és húgyúti fertőzésért felelős kórokozó, no és az E.coli is. Ez utóbbi tényleg veszélyes, és leggyakrabban állatok ürülékében, nyilvános mosdókban található meg. A négyszázezer között sok antibiotikum-rezisztens baci is megtalálható volt, amelyek azért veszélyesek, mert ellenállnak a szokásos gyógyszereknek (szerencsére a tisztítószereknek nem).

Vigyázzunk a gyerekekre

A kutatók arra is kíváncsiak voltak, a cipővel bevitt kórokozók közül mennyi marad a padlón, amire ráléptünk a lakásunkban. Egy lépéstől is a tiszta padlók kilencven százaléka beszennyeződött. Ugyanakkor a cipők talpának lemosása a legtöbb kórokozót elpusztította. A kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy nem csupán baktériumokat viszünk be kintről, de pollent, port, ólomszármazékokat és cigarettamaradványokat is. Mivel ezek befolyásolhatják a kisgyerekek egészségét, így családos emberek otthonába érve ne is kérdezzük meg, levegyük-e a cipőt, hanem még az előszobában szabaduljunk meg tőle, akkor is, ha nem sáros, majd menjünk, és mossuk meg a kezeinket. Hosszú távon a cipő talpának áttörlése, lemosása, a mosógépben való tisztítás és persze a rendszeres tisztítószeres felmosás is hatékony lehet a kórokozók ellen.

Fotó: iStock.com/monkeybusinessimages

Fotó: iStock.com/monkeybusinessimages

A japánoknál természetes

Mivel  a japán kultúrában a legtöbben a földre helyezett tatamin ülnek, alacsony asztaloknál esznek, és aludni is sokan futonon, a padlón szoktak, teljesen természetes, hogy ha hazaérnek, azonnal leveszik a kinti cipőjüket, hogy ne koszolják össze a padlót. A legtöbb ázsiai országban el sem hangzik az a kérdés, hogy le kell-e venni a cipőt, annyira természetes.

Mi az igazság?

Ugyanakkor az, hogy baktériumok vannak a cipőnk talpán, tulajdonképpen nyilvánvaló. Baktériumok a lakásunkban, sőt, a bőrünkön, bélrendszerünkben is élnek, a kérdés inkább az, mifélék, és milyen egyensúlyban. Azt ugyanis nem vizsgálták a kutatók, hogy az a négyszázezer baktérium mind emberre veszélyes-e, és képes-e meg is betegíteni minket, csupán a jelenlétüket vetették papírra. Tehát nem állíthatjuk száz százalékos biztonsággal, hogy a kinti cipővel biztos, hogy megbetegítjük magunkat vagy másokat – egyszerűbb, ha vendégként kérdezünk, vendéglátóként pedig kérünk.