Otthon

3 tipikus rossz mondat a szülőtől, ami káros hatással lehet a gyerekekre

A legtöbb szülő arra neveli a gyermekeit, hogy a hazugság rossz, ha pedig ezt ők áthágják, azért büntetés jár. De mi van akkor, ha maga a szülő, aki ezt a szabályt hozta, mindennap megszegi ezt?

Vannak olyan berögzött fegyelmező vagy védelmező mondatok, amelyek minden otthonban rendszeresen előfordulnak, ezeket normálisnak tartjuk, és bele sem gondolunk, milyen hatással lehetnek a gyermekeink érzelmi, szellemi, lelki fejlődésére. Nézzük meg ezekből a mindenki által ismert jó szándékú hazugságokból párat.

„A Mikulás / húsvéti nyuszi figyel”

Ezt a mondatot mindannyian ismerjük. Mivel a gyerekek abban a hitben élnek, hogy mesebeli lények hozzák az ajándékokat, könnyű őket fegyelmezni azzal, hogy ha rosszul viselkednek, azt a Mikulás látja, ők pedig csak virgácsot kapnak majd. Érdemesebb üres fenyegetések és büntetések helyett inkább megbeszélni velük a dolgot, meghallgatni az ő álláspontjukat is, kompromisszumot kötni velük.

Fotó: pexels.com/Pixabay

Fotó: pexels.com/Pixabay

„Nem hagyom, hogy bármi rossz történjen veled”

Bár a kifejezés maga abszolút jó szándékú, de sajnálatos módon nem tudjuk mindentől megóvni gyermekeinket. Jobb, ha őszintén beszélünk vele minden esetleges rosszról, és inkább felkészítjük, elmagyarázzuk, miért legyen óvatos és figyelmes. Például: „Vigyázok rád, de ha elszöksz tőlem a plázában, nem tudom megakadályozni, hogy rossz dolog történjen veled.”

„Ígérem, nem fog fájni”

Ha egy szülő oltásra viszi a gyermekét, nem szeretné, hogy féljen, sírjon, ezért az egyik legtipikusabb mondat a „nem fog fájni”. De mi is ezzel a baj? A gyerekek nem olyan hiszékenyek, mint ahogy azt mi gondolnánk. Ha fájni fog nekik, annak ellenére, hogy mi megígértük, hogy nem fog, az nagyobb törést okoz a lelkükben, mint ha őszintén felkészítettük volna őket, mi vár rájuk. Másrészről pedig, ha realizálják, hogy a szülő hazudott, azt fogják gondolni, ezt ők is megtehetik, és megrendülhet a belénk vetett bizalmuk.