Otthon

Vízparton élni jó: csökkentheti a depressziót és a szorongást a víz közelsége

Nemhiába sietünk vízpartra a meleg nyári hónapokban: a tavak, folyók és tengerek hűsítő vize igazi felüdülés a testünknek. De már egy hosszabb-rövidebb séta is olyan jól tud esni a vízparton, mint egész évben semmi más. Nem csoda, a kutatók szerint ugyanis a víz közelsége jó hatással lehet a mentális egészségünkre is – többek között segíthet a depresszió és a szorongás csökkentésében is.

A legtöbben úgy vagyunk a vízpartokkal, hogy egyszerűen vonzanak bennünket, tudjuk, hogy bármikor arra kirándultunk, már egy délután alatt feltöltött bennünket a hullámzó felszín, az illat és általában a vízparti hangulat. Nem beszélve a többnapos, többhetes nyaralásokról, amikor egy kicsit hosszabb ideig élvezhetjük a vízpart csodálatos látványát.

Nem csoda, hogy szívesen töltjük a szabadidőnket a vízparton: a kutatók ugyanis megállapították, hogy a víz közelsége csökkentheti a depressziót és a szorongást, és általában jó hatással lehet a mentális egészségünkre. Arról sokat lehet olvasni, hogy a természet közelsége, a fák, a parkok és az erdők milyen jótékony hatással lehetnek az egészségünkre, és ajánlott is a séta a friss levegőn – a vizekről azonban (egyelőre) keveset hallani. Friss tanulmányok szerint azonban a víz közelsége is használható lehet terápiás célokra.

Fotó: iStock.com/bruev

Fotó: iStock.com/bruev

Kutatják a víz hatását az emberi elmére és lélekre

„Amikor a víz közelében vagyunk, az agyunk átvált egy másik üzemmódra, amely többek között magában foglalja a megnyugvás, a kreativitás és a pihentető alvás lehetőségét. Mindez jótékony hatással lehet az egészségünkre, a rugalmasságunkra és a hatékonyságunkra. Nem véletlen, hogy az elme állapotát gyakran hasonlítják a vízhez, illetve a víz felszínéhez, ami lehet csendes, megnyugtató és vészesen háborgó is” – magyarázta Wallace J. Nichols kutató, aki könyvet is jelentetett meg a víz közelségének pozitív hatásairól az emberi elmére vonatkozóan.

Egy 2016-os tanulmány szerint Új-Zéland és az Egyesült Államok kutatóinak egy csoportja úgy találta, hogy már a természetes vizek látványa is olyan hatással lehet ránk, amely csökkenti a stresszt, megnyugtatja az elménket. Német kutatók pedig kisebb mértékű, de hasonló eredményre jutottak, amikor a városokban található mesterséges vizek (szökőkutak, sziklakertek, tavak) közelségének emberekre vonatkozó hatását tanulmányozták.

Az emberek vonzalmát a természeteses vizekhez azzal is magyarázzák a brit kutatók, hogy a túlélés szempontjából is elengedhetetlen a jelenlétük, nem véletlen, hogy eleinte a települések folyópartok, tópartok vagy tengerek közelében alakultak ki. Ráadásul az emberi test körülbelül 75 százaléka is víz, illetve egyes tudósok szerint mivel az élet a vízben fejlődött ki, már ezek is magyarázatot adhatnak arra, hogy miért is olyan vonzó és megnyugtató számunkra a víz közelsége.

Fotó: iStock.com/g-stockstudio

Fotó: iStock.com/g-stockstudio

Legyen az életünk része

A természet közelsége víz, illetve vízpart nélkül is fontos és jótékony hatással bír az egészségünkkel kapcsolatban, ez nem vitás. A szakemberek szerint fontos, hogy minél több időt töltsünk a szabadban, sétáljunk nagyokat, élvezzük a fák közelségét, a szél zúgását, a madarak csicsergését. Ugyanakkor a saját bőrünkön is megtapasztalhattuk már, hogy a víz hullámzása, morajlása, általában a látványa mennyire megnyugtató lehet: feltöltődünk mellette, valamiféle egyensúlyközeli állapotba kerülhetünk tőle – másképp, mint az erdőben, de a hatás talán hasonló lehet. Nem véletlen, hogy a nagyobb városok igyekeznek minél több olyan helyet kialakítani, ahol a zöld parkok mellett, illetve azok közepében megjelenik a kék víz, akár egy szökőkút formájában.

A kutatások folyamatosak. Addig is érdemes lehet tesztelni csak saját magunkat: töltsünk minél több időt a természetben, akár vízparton és attól távol, és hasonlítsuk össze, hogy melyik milyen hatással volt a (mentális) egészségünkre. És ne hagyjuk abba, legyen ez az életmódunk egyik fontos része, mert a természetben élni, annak időről időre részévé válni igenis jó!

A témával Élet a vízen címmel és sztárvendégekkel foglalkozik a Ridikül ma 17.05-kor kezdődő adása a Dunán. A stúdióban beszélget Horváth Attila, Soponyai Géza és Szilágyi Tibor, valamint meglepetésvendég is érkezik hozzánk.

A műsor ismétlését este 21.35-kor a Duna Worldön és másnap 7.40-kor a Dunán nézhetjük meg.