Otthon

Családi hagyományok nyomában: így néz ki nálunk a karácsonyi menü

Ahány ház, annyi szokás – így van ez a karácsonyi menü elkészítésénél is. Persze az ételek hasonlóak, a legtöbb asztalon megtalálható a hal, a szilva, a gesztenye és a mák is valamilyen formában. A háziasszonyok már a megelőző napokban elkezdenek sütni-főzni, hogy mindennel elkészüljenek az ünnep napjára. Sokszor marad étel még az azt követő napokra is, főleg a süteményekből tudunk jó pár napig torkoskodni. Nincs ez másképp a szerkesztőségünk tagjainál sem: így néz ki nálunk a karácsonyi menü.

A karácsonyi menü alapja nálunk a töltött káposzta és az aszalt szilvával töltött pulykamell, valamint a grillezett hal. Ez a három étel minden évben megtalálható a karácsonyi menüben. Ezeket általában megelőzi a húsleves, esetleg halászlé (szegedi módra), idén pedig kiegészül a főfogások rendje a gesztenyével töltött pulykamellel is (a húgom kívánságára). Hiába, szeretünk enni – és tudunk is!

A desszertekben is szeretjük a hagyományainkat követni. A mézeskalácsok és puszedlik már elkészültek, és a zserbó is kisült. Készül a habos-gesztenyés süti, a flódni és a bejgli, levezetésképpen pedig még „összedobunk” egy kókusztekercset. Természetesen lesz kuglóf is reggelire (idén boltban vettük meg). Mindezt kiegészítik a szaloncukrok, amikből nálunk is a zselés a legnépszerűbb, valamint a vajkaramellás és a kókuszos.

Fotó: iStock.com/DragonImages

Fotó: iStock.com/DragonImages

Ragaszkodnak a megszokott és bevált ételekhez külsős szerzőnk, Panni családjában is. „Mindig ugyanaz a menü. Anyukám az egyik évben szeretett volna változtatni rajta, de leszavaztuk. Egyszerűen jó emlékeket ébreszt, hogy karácsonykor ugyanazt esszük, amit gyerekkorunkban is. Szenteste rántott hús és rántott hal van, különféle majonézes salátákkal, kukoricasalátával, krumplisalátával és franciasalátával. Másnap mindig húsleves és kacsa lila káposztával a menü, a harmadik nap pedig töltött káposzta. A sütik közül sosem maradhat ki a bejgli, a püspökkenyér, a mézes puszedli és a hókifli, de idén szeretnék bevezetni egy új vajas-karamellás kekszet is. Reméljük, jól sikerül, és akkor felvesszük a listára, de persze szigorúan a többi mellé!”

Másik külsős szerzőnk, Luca családjánál is minden évben ugyanazok az ételek kerülnek az ünnepi asztalra. „24-én este grillezett lazac van krumplipürével és salátával, utána eperpüré tejszínhabbal. A lazac kapcsán örök családi vita/vicc tárgya, hogy ami már nem fér belénk, azt megkaphatják-e a kutyák karácsonyi vacsora gyanánt: a család egyik fele nem sajnálná tőlük, a másik fele inkább magába gyűri még a maradékot, csak nehogy már lazaccal etessük a kutyákat!

Másnap valamilyen töltött pulyka a főfogás, általában baconbe tekerve és aszalt szilvával, dióval töltve. Ehhez anyukám szokott isteni szilvalekváros szószt is csinálni, ami az egész család nagy kedvence. A halászlé pedig alap minden évben. A sütiket nem visszük túlzásba. Egy-egy adag mézeskalács és szaloncukor szokott lenni, csak a rend kedvéért, illetve bejgli. A mi kedvenc karácsonyi sütink a mini isler: a tésztát boltban vesszük, hogy csak szaggatni kelljen, de igazi meggylekvárral töltjük és igazi étcsokival öntjük le. Isteni!”

Egyszerűen nagyszerű

„Nálunk 24-én délben mákos guba volt a szokásos menü, amíg tejérzékeny nem lett mindenki, azóta inkább töltött káposzta az ebéd (bár a lányommal mi azt sem esszük meg) – árulta el szerzőnk, Zsófi. – Az ünnepi vacsoránál leves nincs, az idősebbek rántott pontyot esznek, mi a lányommal panírozott halrudacskákat. A köret krumplisaláta és majonézes töltött tojás. A desszert egyféle sütemény, ami mindig változik, hogy éppen micsoda. Volt már, hogy gesztenyepüré volt, máskor gyümölcssaláta. Aki még éhes, az ehet mézeskalácsot vagy lophat szaloncukrot. 25-én az ebéd sült kacsacomb gnocchival, mert egyszer bevált, és azóta követeljük, de ez sokszor a családi kassza kiürülése miatt elmarad. A saját részemről arra készülök, hogy végre süssek egy gyümölcsös-mandulás brownie-t. Főzni nem szoktam, és mindenkinek jobb is így!”

Fotó: iStock.com/Sarsmis

Fotó: iStock.com/Sarsmis

Végül főszerkesztőnk, Tini is beavatott bennünket a karácsonyi családi hagyományaik néhány titkába. „Nálunk hagyományosan töltött káposzta van. Ez tuti, meg a kókuszkocka, pedig az olyan kis hétköznapi sütike, de a gyerekeim mindig imádták – és az egyetlen, amit az összes egyformán szeret. A személyes kedvenceket inkább szülinapokra sütöm (gyümölcstorta, négerkocka, vendégváró szelet). A zserbó és a bejgli mostanában ajándékba érkezik a rokonoktól, cserébe mi aszalt gyümölcsöt adunk.

Idén halászlé lesz – mert valamilyen hal mindig van karácsonykor (általában süllő, de most nincs süllőnk, csak ponty). És lesz majonézes krumpli és valamilyen sült hús. A gyümölccsel (aszalt szilvával) töltött, göngyölt csirkemell nálunk is menő, azt hiszem, idén is ez lesz. És itt meg is állok, mert idén az lesz a különleges abban a három napban, hogy nem tetézzük az asztalt százféle jóval. Nem habzsolunk, nem lesz dőzsölés. Se ételekben, se ajándékokban. Csendesebb, befelé forduló ünnepet tervezünk. Észszerűbbet. Takarékosabbat. Kevesebb jövést-menést. Kevesebb rohanást már előtte is, de az ünnepen végképp. Aki akar, megtalál minket, és nem fog megsértődni, ha nincs az asztalon ötféle süti. MINKET MEGTALÁL. És ez a lényeg.”