Otthon

Undorító trutymó rejtőzhet a mosógépedben

A legegyszerűbb teszt, ha az épp üzemen kívüli mosógépbe beszagolsz, esetleg a gumitömítést félrehúzva… Ha dohos, penészes szagot érzel, akkor itt az ideje a gép tisztításának.

Az első tennivaló, hogy távolítsd el a szösz-szűrőt. Ha sok szőrt, körmöt, tűt, vagy aprópénzt találsz, az annak a jele, hogy gyakrabban kéne tisztítani a mosógépet. Alaposan öblítsd át a szűrőt, majd ecsettel is tisztítsd meg.

Fotó: shutterstock/photopixel

A következő állomás a mosószer-fiók. Ezeket a rekeszeket általában az alsó oldalán lévő kapcsok rögzítik. Nyomd be a kapcsot, így akár ki is emelheted a fiókot. Gyakran tűnik zsírosnak, különösen, ha a mosószert rendszeresen aluladagolod. Az egész rekeszt meg kell tisztítani a mosogatóban vagy egy vödörben. A mosószer maradványainak fellazításához és eltávolításához viszonylag nagy mennyiségű vízre lesz szükség. Maga a rekesz több részből áll. Általában van egy második feneke, amely felfogja a csöpögő vizet. Itt szintúgy bőven találhatunk mosószer-iszapot.

Ha nem használsz öblítőt vagy előmosási ciklust, akkor a mosószert közvetlenül a dobba teheted, így a jövőben elkerülheted a mosószer-rekesz szennyeződését.

Következik a mosódob. Egy törlőkendővel próbálj benyúlni a fémdob és a gumitömítés közé. Normális, hogy textilszálak, haj és némi víz összegyűlik a gumi alján. Kevésbé jó, ha szürke nyálkát törölsz le a dob mentén. Ez akkor fordul elő, ha rendszeresen túl kevés mosószert használsz és/vagy a hőmérsékletet túl alacsonyra állítod. A mosólúg így túl gyenge ahhoz, hogy feloldja és kiöblítse a faggyút illetve más szennyeződéseket a ruhából. Két tényező javítja a lúg teljesítményét: hő és több mosószer. Meg kell növelni az adagot!

Ha már kialakult a szürke nyálka, akkor azt töröld le szivaccsal, ronggyal. Ezután futtass le egy főzőprogramot a gépen, mosószer és mosnivaló ruha nélkül. Ám, ha a szennyezés nagyon súlyos volt, egy-két mosogatógép-tablettát elhelyezhetsz a dobban.

E problémák jövőbeni elkerülése érdekében pontosan kell adagolni a mosószert. A fehér ruhaneműt pedig mosd néha legalább 60 fokon. A szükségesnél több, vagy a túl kevés mosószer iszap kialakulásához vezet a gépben, ami hosszú távon tönkreteszi a textíliát.

Amikor pedig nem használod a mosógépet, az ajtaja/teteje mindig legyen nyitva, legalább résnyire!