Az ablakok tisztítása nem csak időigényes, de komoly fizikai munka is. Ez éppen elég ok arra, hogy a lehető legritkábban veselkedjünk neki… A halogatás persze nem vezet jóra ebben az esetben sem, a túlságosan szennyezett ablakok ugyanis csak nehezen tisztíthatók meg. Vidéken a por, forgalmas utcákban lévő lakásokban pedig a por és a kipufogógáz az, ami megtapad az ablakokon. Utóbbi ráadásul olyan olajos-zsíros szennyeződéseket hagy a sima felületeken, amelytől nagyon nehéz megszabadulni.
Egyet tehetsz ellene: hogy gyakrabban veszed rá magad az ablaktisztításra! Hogy az elhatározás könnyebben jöjjön, segítünk néhány ötlettel.
Fotó: shutterstock/Mirage_studio
1. A mosogatószer klasszikusan az, amely segíthet az erős szennyeződések feloldásában az ablakokon is – ám jellemzője, hogy nehezen eltávolítható csíkokat hagy az ablakokon. Lehetőleg ne használd.
2. Soha ne tisztíts ablakot közvetlen napsütésben, mert a tisztítószer túl gyorsan szárad meg a meleg üvegen, és csíkokat hagy maga után. Ugyanez vonatkozik a fagyra is: az ablakon lévő tisztítószer megfagyhat, ha nem vagy elég gyors.
3. A tisztítókendőt nem szabad öblítőszeres vízben kezelni, mert csíkokat hagy az üvegen.
4. Először mindig távolítsd el a durva szennyeződéseket kívülről, egy seprűvel szedd le a pókhálókat, a port, a pollent az üvegről. Ha a madárürülék száradt rá, akkor azt spaklival vakard le óvatosan. Vigyázz, hogy ne sértsd meg az üveget – és arra is vigyázz, hogy ne lélegezd be a felporzó ürüléket.
5. A tisztításhoz ne papírtörlőt, hanem inkább pamutból vagy mikroszálból készült tisztítókendőket használj. Az üvegtisztítószert szivaccsal is eloszlathatod az ablakon, utána üveglehúzóval távolíthatod el.
6. Ami a technikát illeti: körkörös mozdulatokkal, felülről lefelé és belülről kifelé haladva dolgozz. A lehúzót egyenletes, nagy mozdulattal használd. A munkát mindig száraz ronggyal fejezd be.
7. Léteznek elektromos ablaktisztítók is, sokan szeretik, ezek általában saját márkás tisztítószereket igényelnek, és vákuumos módszerrel távolítják el azt az ablakról. Ezek nem feltétlenül olcsó eszközök, de sok időt és energiát takaríthatsz meg velük.
8. Ha nem akarsz vegyszereket használni, akkor bízd a munkát ecetes vízre. Ám az a zsíros szennyeződésekkel sajnos nem bánik el.
9. Bármilyen furcsán is hangzik: a fekete tea viszont a benne található tanninoknak köszönhetően különösen alkalmas a zsír és a nikotin eltávolítására az ablaktáblákról – használd bátran. Forrald fel a fekete teát, majd leszűrve add hozzá a tisztítóvízhez. A citromlé és a fekete tea kombinációja még hatékonyabb.