Ha valaki már nem az első lakását készül megvásárolni, akkor a saját kárán már megtanulta, mire érdemes figyelnie. Persze a családok nagy része nem egyetlen ingatlanban tölti el egész életét, így a költözések, a bérlések és a vásárlások időnként újra időszerűek lesznek. Az okos ember pedig a más kárán (is) tanul, ezért összeszedtük, mire érdemes figyelni, ha épp új otthonunkat szeretnénk kiválasztani. Akkor is, ha bérelnénk, ha pedig vásárolnánk különösképpen, hiszen a tét is nagyobb.
(Fotó: illusztráció pexels.com)
A fő csapdák
Túl olcsó
Amibe elsőként nagyon könnyű belecsúszni, az a túl szép, hogy igaz legyen esete. Ez nyilván az ár/érték aránnyal összefüggő helyzet, de be kell látni, hogy a bedőlt lakáshitek miatt kényszereladásokon túl, senki nem akar kevesebbet kapni az ingatlanáért, mint ami annak a valódi ára. Sőt, inkább többet szeretne. Még akkor is, ha sürgős a dolog. Ha tehát valami túl jó üzletnek tűnik, elkezdhetünk gyanakodni.
A tulajdoni lapot egyébként is mindig ki kell kérni – ami már online is lehetséges –, és ha azon friss bejegyzés vagy törlés van, jobb, ha ügyvéddel utánanézetünk a dolognak, mert lehet, hogy valami tulajdonjogi guzmi van az olcsóság mögött. A szomszédokat és a közös képviselőt is érdemes megkérdezni az ingatlannal kapcsolatosan, amiből már az is kiderül, kik lennének az új lakótársaink.
Titkok, amik nem is titkok
Ha nem ismerjük a környéket, járjunk egy nagyobb kört, akár le is szólíthatunk ott lakókat egy kis informálódásra. Ez főleg azoknál fontos, akik vidékről költöznek a fővárosba, mert a jó közlekedés feltüntetése mellett az is fontos, hogy ne a bűnügyi statisztikák élén álló, rossz hírű környéken ismerkedjünk meg Budapest adottságaival.
Az önkormányzatot se felejtsük ki a körből, előfordulhat, hogy azért jóárasították az ingatlant, mert hamarosan még annyit sem fog érni, mint most. Mert például az új rendezési terv alapján lebontják, vagy új, nagy átmenő forgalmú utat nyitnak az ablaka alatt. Érdemes különböző napszakokban is ellátogatni a környékre, mert lehet, hogy este nyugodt, de reggel túlságosan zajos, este pedig, amikor már mindenki otthon van, esélytelen parkolóhelyet találni.
A rossz tájolás is lehet árcsökkentő, lehet, hogy pont egy sötét vermet szemeltünk ki magunknak. Ha a nappali északi vagy keleti fekvésű, napsütés nélkül borítékolható, hogy nem fogjuk jól érezni benne magunkat. A hálószobánál ez nem feltétlenül zavaró. Mindezt egyébként az okostelefonunk iránytűjével is könnyedén ellenőrizhetjük.
Túl szép
A frissen felújított lakásnál sem árt egy kicsit alaposabban körbenézni, mert gyakran azért festik át az ablakokat vagy a falat, mert valamit takargatni akarnak. Például a vizesedést és az azzal együtt járó penészedést. Ha például a fal tövében púposodást látunk, akkor már tuti, hogy újra támad a salétrom vagy a víz. A szuterén lakásoknál ezt különösen fontos ellenőrizni. Az ablakok környékét, a fürdőszoba falát is ezen okból nézzük jól át. Ez utóbbinál és a konyhánál sokszor nem megfelelő a szellőzés, ami szintén túlzott párásságot eredményez és ezzel együtt bizony a penész is könnyen felüti a fejét.
Ha alkudnánk
Természetes, hogy mindenki szeretne kicsit spórolni a vételárból, ám hogy ezt elegánsan tehessük meg, érdemes költségkalkulációt végezni, hogy a mindenképpen szükséges munkálatokat mennyiért tudnánk elvégeztetni. Itt most nem arról van szó, hogy szeretnénk falakat átpakolni vagy elektromos redőnyöket, de ha a csapok nem működnek, csöpögnek, nyilván cserélni kell őket. Ha viszont a villanyvezetékek és a fűtési rendszer vagy a kazán szorul cserére, mindenképpen szakemberrel méressük fel a lakást. Ez egyébként sem árt, hiszen egy hozzáértő ember sok kellemetlenségtől megóvhat minket a későbbiekben, hiszen olyan rejtett hibákat és költségeket is észrevesz, amikre nekünk esélyünk sincs.
Az érzelmi faktor
Amikor egy családba kisbaba érkezik, sok pár dönt úgy, hogy zöldövezetbe költözik a belvárosból, esetleg az agglomerációban keres ugyanabból az összegből házat. Ilyenkor azonban arra is gondolni kell, hogy észre sem vesszük, a gyerek megnő és egyedül szeretne hazajárni a suliból. Idővel a napi ingázás is megterhelővé válhat, így sokan döntenek úgy, hogy mégis beljebb költöznek. Aki nem szeret néhány évenként otthont váltani, mindenképpen érdemes ezt is átgondolnia.
Az anyagiak
Ha nagyon beleszeretünk egy lakásban, könnyen beleugrunk egy olyan kiadásba, ami a határainkat feszegeti. Itt most nemcsak a hitelről van szó, hanem arra is kell gondolni, hogy maradjon pénz a festés és esetleges felújítás mellett az illetékre is, ami bizony nem kevés. Nem árt azzal is tisztában lenni, hogy a mindenféle luxussal, medencével, konditeremmel felszerelt társasházak havi közös költsége sem középkategóriás.
Utolsó tanács
A lakás átvételekor tételesen érdemes rögzíteni azokat a hibákat, amiket észrevettünk – akkor is, ha jó fej az eladó –, mert ha később egyéb, rejtett gubancok is megjelennek, főképp ha azok egyelőre nem látható, de sok pénzt felemésztő szerkezeti hibák, az esetleges pereskedésnél könnyebb helyzetben leszünk.