Korszakokat meghatározó magyar rendező alkotásai láthatók márciusban a Dunán. Fábri Zoltán és Makk Károly után Várkonyi Zoltán filmjeit vonultatja fel a közmédia csatornája. A Jókai Mór regényeit feldolgozó alkotásaiban az 1848-49-es forradalom és szabadságharc, valamint a reformkor is megjelenik.
Budapest, 1971. október 10. Várkonyi Zoltán Kossuth-díjas színész, rendezõ, színigazgató, pedagógus, kiváló mûvész 1912. május 13-án született Budapesten. A képen: Várkonyi Zoltán otthonában. MTI Fotó: Keleti Éva
Az Egy magyar nábobot és közvetlen folytatását, a Kárpáthy Zoltán című regényt az 1850-es évek közepén írta Jókai, amelyek Várkonyi Zoltán rendezésében, Hildebrand István nagyszabású képi világot teremtő operatőri munkájával rendhagyó módon egyszerre készültek el filmes feldolgozásban. Premierjük között néhány hónap volt csupán, de minkettő bekerült a Magyar Művészeti Akadémia tagjai által kiválasztott legjobb 53 magyar alkotás közé. A filmeket a Duna egymást követő vasárnapokon vetíti március 3-án és 10-én. A játékfilmekben olyan legendás színészek játszanak, mint Bessenyei Ferenc, Darvas Iván, Latinovits Zoltán és Ruttkai Éva, valamint az igazán ekkor ismertté vált Venczel Vera, továbbá Kovács István, aki már A kőszívű ember fiaiban feltűnt még főiskolásként, mély nyomott hagyva a nézőkben.
A nemes Baradlay család történetét, és az 1848-49-es szabadságharcot és bukást is bemutató A kőszívű ember fiai két részét március 17-én vetíti a Duna. A parádés szereposztában Sulyok Mária, – a három testvért megformáló – Bitskey Tibor, Mécs Károly és Tordy Géza, valamint Béres Ilona és Bujtor István látható. A kisebb szerepekben is olyan színészóriások jelennek meg, mint Básti Lajos, Bessenyei Ferenc vagy Páger Antal.
Budapest, 1964. augusztus 10. Várkonyi Zoltán egy létrán állva ad instrukciókat a Kõszívû ember fiai címû film forgatásán, a Filmgyártó Vállalat Gyarmat utcai mûtermében. MTI Fotó: Bojár Sándor
A 60-as évek nagy történelmi filmes korszakában született alkotásokat követve Várkonyi Zoltán, a műfaj koronázatlan királya az Egri csillagok megfilmesítésébe is belevágott. Március 24-én a Duna is az Egri csillagokkal folytatja a 66 évesen elhunyt filmrendező, forgatókönyvíró, színész, színigazgató, rektor munkásságának felidézését. A filmklasszikus digitálisan felújítva, 4K minőségben látható, Sinkovits Imre, Kovács István, Venczel Vera, Bárdy György, Bitskey Tibor főszereplésével. Érdekesség, hogy a vásznon Ceceynét alakító Szemere Vera, Várkonyi Zoltán felesége. A rendező maga is rendszeresen feltűnik filmjeiben, pályatársai jellemzése szerint maga volt a színház. Olyan sziporkázó személyiség volt, aki szerette a kihívásokat.
A harminc évre betiltott filmet, az 1956-ban forgatott Keserű igazságot – amit már csak jóval a rendező halála után vetíthettek le – március 31-én tűzi műsorára a Duna. Ez az első film, amely nyíltan kritizálja Rákosi-rendszert. A történet felelőtlen döntésekből fakadó tragédián keresztül azt mutatja be, hogyan jutott el az ország a forradalomig. A premiert 1986-ban Bessenyei Ferenc, Gábor Miklós és Sinkovits Imre jelenlétében tartották meg.
A közmédia nem csak filmvetítéssel tiszteleg a Várkonyi életmű előtt: a Duna Hogy volt?! című műsorában többek között Béres Ilona, Halász Judit és Kovács István emlékeznek a legendás mesterre. Az Agytorna című vetélkedőben a vállalkozó kedvűek próbára tehetik klasszikus filmtudásukat értékes nyereményekért. A felkészüléshez pedig érdemes a Várkonyi Zoltán tiszteletére kiadott – ritkán látott fotókkal kiegészült – kvízt is kitölteni az MTVA Archívumának oldalán. A magyar klasszikus filmeket bemutató sorozat további részeiben Szabó István és Tímár Péter rendezők műveit láthatják a nézők áprilisban és májusban.
Magyar klasszikus filmek vasárnap esténként a Dunán
A vetítésre kerülő filmek:
Március 3. 21:00 Egy magyar nábob
Március 10. 21:00 Kárpáthy Zoltán
Március 17. 21:00 A kőszívű ember fiai 1-2
Március 24. 21:00 Egri csillagok 1-2
Március 31. 21:00 Keserű igazság