A Fejér vármegyei Dég Székesfehérvártól és a Balatontól is 40 kilométerre fekszik. A már közel ezer éve lakott község éke az egyszerűségével, letisztultságával főúri pompát reprezentáló rezidencia, a Festetics-kastély, amely első látásra a Magyar Nemzeti Múzeumra emlékeztet. A hasonlóság nem véletlen: mindkét épületet a magyar klasszicista építészet egyik nagymestere, Pollack Mihály tervezte.
„Az építtető, Festetics Lajos egy horvát származású köznemes hamar felismerte, hogy a mezőföldi település környékén találhatók az ország legértékesebb szántói, ezért birtokot hozott létre. A Festetics-kastély különlegessége, hogy bár modernizációs beavatkozások történtek, gyakorlatilag az eredeti állapotában látható ma is” – tudta meg Vágó Bernadett a kastély felfedezése közben.
A Festetics család rajongott a természetért, különösen a botanikáért. Több mint egymillió fát ültettek és szívesen időztek a kastélykertben, amely a maga 300 hektáros területével Magyarország legnagyobb angolparkja. A kertben számos fa matuzsálem mellett egy tó is fellelhető, különlegessége a szigeten elhelyezkedő, meséket idéző németalföldi stílusú hollandi ház.
„Festetics Pál építtette tüdőbeteg sógornőjének, Lenkének. A kor elképzelései szerint a légúti betegségeknek kiváló gyógyszere volt az ammóniagáz, a friss tejfogyasztás és a széna szaga, ezért úgy alakították ki az épületet, hogy a földszinten tehénistálló épült, az emeleten pedig a grófkisasszonynak készült pihenőszoba, ahol érezhette a lentről feláramló illatokat. Valami hatása lehetett, mert Lenke viszonylag szép kort élt meg” – jegyezte meg Schranz Mónika, a létesítmény vezetője.
Bár a Festetics család köztudottan katolikus vallású volt, mégis mélyen kötődtek a helyi református templomhoz – ennek története is megismerhető a Vár a Kárpát-medence idézett epizódjából.
Vár a Kárpát-medence – hírességek turisztikai ajánlói határon innen és túl, egész nyáron a közmédia csatornáin.
Magyarország, szeretlek! – vasárnaponként 19:45-től a Dunán.
Kép forrása: MTVA