„Mark Dickey kijutott a Morca-barlangból. Jól van, és a helyszínen lévő orvosi szolgálat gondoskodik róla” – közölte a Törökországi Barlangkutató Szövetség.
Elképesztően nehéz, nyirkos, csúszós körülmények között hozták fel hordágyon azt az amerikai barlangkutatót, aki még szeptember 2-án lett rosszul a törökországi Morca-barlangban, 1040 méteres mélységben. Mark Dickey-t, aki egy nemzetközi expedíción vett részt, egy kilométeres mélységben tudták elérni a segítségére siető orvosok.
Múlt hét elején elsőként a Magyar Barlangi Mentőszolgálat négyfős egészségügyi csapata jutott le hozzá a mélybe.
Gyógyszeres ellátással és vérátömlesztéssel stabilizálták a kutató állapotát, aki addig életveszélyben volt, miután gyomorvérzést kapott a mélyben.
A mentés szervezői szerint ez volt az egyik legnagyobb és legbonyolultabb mentés, amelyet valaha végrehajtottak
Mark Dickey riportereknek arról mesélt, hogy miután rosszabbra fordult az állapota, nem gondolta volna, hogy valaha még élve kijut a barlangból. Azt is mondta: tudja, hogy a török kormány gyors reagálása, és hogy hamar eljuttatta hozzá a szükséges orvosi felszereléseket, megmentette az életét.

Anamur, 2023. szeptember 11. Az olasz nemzeti hegyimentõ szolgálat (CNSAS) tagjai hordágyon viszik Mark Dickey amerikai barlangkutatót a Törökország déli részén fekvõ Taurus-hegységben található Morca-barlangban 2023. szeptember 11-én. Dickey egy nemzetközi barlangkutató expedícióval augusztus végén indult útnak, de a barlangász pár nap múlva gyomorvérzés miatt válságos állapotba került. A barlangászon 1040 méter mélyre lejutva életmentõ beavatkozásokat kellett végezni, erre elsõként a Magyar Barlangi Mentõszolgálat volt képes. A négyfõs magyar egészségügyi csapathoz azóta csatlakoztak horvát, olasz, bolgár és szlovén mentõk is, valamint egy húszfõs magyar egység is. A barlangi mentések történetében világrekordnak számít az ilyen mélységben végrehajtott akció. MTI/AP/CNSAS
A mentést nehezítette, hogy nagyon meredek, függőleges szakaszokon kellett átkelni, illetve a vízszintes szakaszokat sárban és hideg vízben gázolva kellett megtenni.
A mentéshez mintegy 190 fős nemzetközi mentőcsapat érkezett Magyarországról, Bulgáriából, Horvátországból, Olaszországból, Lengyelországból és Törökországból.
@hirado.hu Hősies mentőakció: tíz nap után felszínre hozták az 1000 méter mélyen rekedt barlangászt #hiradohu #hírek #fy #fyp #nekedbe #mentés #mentőakció #hős #hősies #hősök #barlang #barlangász #kutató #magyarok #külföld #törökország #magyarbarlangimentőszolgálat ♬ eredeti hang – hirado.hu – hirado.hu