Az öltözködési hibákat férfiak és nők egyaránt elkövethetik, különösen azok, akik munkája, hétköznapjai során fontos a protokoll. De egy egyszerű esemény, munkahelyi rendezvény vagy baráti összejövetel alkalmával is könnyen véthetünk olyan hibát, amit aztán akár napokig is emlegethetnek a többiek, vagy csak a helyszínen, de megjegyezhetik, hogyan öltöztünk fel, és hogy mennyire nem tudjuk, milyen rendezvényre mit illik, és mit nem.
1. A zakó és a gombok
Ha csak egy gomb van a zakón, azt mindig be kell gombolni. Ha kettő, akkor a felsőt gomboljuk, az alsót soha. Ha háromgombos a zakónk, a középsőt kell minden egyes alkalommal begombolni, a felső gomb döntés kérdése. De az alsó gombot ebben az esetben sem gomboljuk be sosem.
https://www.instagram.com/p/BfLWe4NDBc8
2. Gombok és dekoltázs
Az ing vagy blúz esetében a nők szívesen játszanak azzal, hogy hány gombot gombolnak be – és eszerint mekkora legyen a dekoltázsuk. Az etikett azonban nem tűri a mély dekoltázst, vagyis a gallértól számítva legfeljebb két gombot ne gomboljunk be – ha a gombok a klasszikus módon, az ing nyakától következnek. A három gomb már túlzás, kihívó, esetleg közönséges lehet.
3. Ékszerek
A legtöbb esetben egy szép nyakláncot szívesen választunk az öltözetünk kiegészítéseképpen. És természetesen felvehetünk mellé még más ékszereket, de ne essünk túlzásba. Válasszunk hozzá egy gyűrűt vagy karkötőt, de a kettő (illetve a három) együtt már sok lehet.
4. Nyakkendőhossz
Akármit is mond a divat, a protokoll szerint igenis számít a nyakkendő hossza. Ne legyen túl rövid, és a túl hosszú sem szabályos: a nyakkendő végének az övcsatig (annak közepéig) kell érnie, és kész.
5. Szoknyahossz és dekoltázs
A túl rövid szoknya és a túl mély dekoltázs ízléstelen, közönséges benyomást kelthet a környezetünkben Úgyhogy válasszunk: vagy a szoknya legyen rövid, vagy a dekoltázs egy kicsit mélyebb, de inkább kerüljük a kettőt együtt.
https://www.instagram.com/p/BeWmnjqBwFI
6. Ing és nyakkendő
Főleg a melegebb időben fordulhat elő, hogy a férfiak nem vesznek zakót. Ilyenkor felmerülhet a kérdés, hogy kell-e nyakkendő. A válasz predig: nem. Ha csak inget viselnek az urak, a nyakkendő mellőzhető.
7. Dekoltázsméret
Már volt szó a dekoltázsról, de arról még nem, hogy általában mekkora lehet. Nos, a szakemberek szerint körülbelül 10 centi vagy annál kevesebb az a dekoltázsméret, ami megengedett egy-egy felső vagy ruha esetében a hölgyeknél.
8. Ing övvel vagy anélkül
Az inget mindig betűrjük a nadrágba – ez különösen a férfiak öltözködésére nézve fontos szabály. És azt is fontos megjegyezni, hogy az öv használata kötelező.
9. Pulóverhossz
Különösen a fiatalabb korosztály körében népszerűek az olyan felsők, amelyek nem érnek le a nadrágig, hanem annál (jóval) rövidebbek, így szabadon kivillanhat a derekuk, a hasuk. Az etikett szerint ennek nincs helye az irodában vagy más, hivatalos rendezvényen, vagyis ha a pulóver vagy a kardigán nem is ér le addig, vegyünk alá olyan pólót vagy inget, ami eltakarja a bőrünket, semmiképp ne villantsunk hasat.
10. Övek és cipők
Mivel a hivatalos öltözék elengedhetetlen kelléke az öv (főleg a férfiak esetében) ezért érdemes észben tartani, hogy az öv színe kell hogy egyezzen a cipő színével. Vagyis fekete cipőhöz fekete öv, és barnához barna!
https://www.instagram.com/p/BfLhtw8HfSu
11. Vágjuk le a címkét
A férfiöltönyök vásárlásakor bizonyára már találkoztunk a zakó ujjára varrt címkével. Ezt pedig óvatosan le kell vágni/szedni a zakóról, ne maradjon rajta, csak hogy mutogassuk, milyen márkájú a ruházatunk, vagy mert nem tudtuk, mi illik.
12. Túl sok szín, túl sok minta
Az etikett szerint a hivatalos/irodai öltözék nemigen bírja el a túl harsány színeket és a túl sok mintát. Próbáljunk meg olyan szoknyákat, blúzokat választani, amik színben és mintázatban is inkább visszafogottabbak – és persze illenek egymáshoz.
13. Zoknihossz
A nadrághoz választott zokni egyrészt legyen sötét, másrészt húzzuk fel a lábunkra. Itt is különösen a férfiaknál fontos, hogy a zokni mindig legyen olyan hosszú, hogy ha leülnek, és a nadrág szára feljebb húzódik, akkor is takarja a lábukat, a bőrük sose látszódjon ki.
14. Trikók, ujjatlan felsők
Inkább kerüljük a spagettipántos trikókat. Ujjatlan blúzokat azonban nyugodtan viselhetünk, a lényeg, hogy a dekoltázsunk és a vállunk is a kellő mértékben takarva legyen. Ne legyünk túl kihívóak, mert könnyen közönségessé válhat az öltözetünk.