Először is, érdemes tisztázni, hogy minden orrméret lehet szép – gondoljunk csak Sarah Jessica Parkerre vagy Barbra Streisandra, mindegyikük hosszabb és szélesebb orral rendelkezik, mint az átlag, mégis szépségszimbólumoknak számítottak. Ennek ellenére érthető, hogy szeretnénk úgy kinézni a szelfijeinken, mint ahogyan a való életben szoktunk – és ezt nehéz úgy, hogy átlagosan 30 százalékkal szélesebbnek mutatják az orrunkat, mint amekkora valójában.
Fotó:Freepik/nensuria
A Rutgers Egyetem és a Stanford kutatói kielemezték, mennyire torzítják a vonásainkat a szelfik, és azt találták, hogy elsősorban az orrméretben vannak komoly különbségek. A kutatók figyelembe vették a kartávolságból készített képek és a hagyományos portréfotók közötti különbséget, és megállapították, hogy a szelfiken 30 százalékkal szélesebbnek mutatják, mint amekkora valóságban. A portréfotók is torzítanak, ezek azonban mindössze 7 százalékot.
A kutatás nem tűnik komolynak, de érdemes figyelembe venni, hogy az Amerikai Rekonstrukciós Műtéti és Arcplasztikai Akadémia statisztikái szerint a fiatal páciensek 55 százaléka azért érkezik plasztikai műtétre, hogy jobban nézzen ki a szelfiken. Ez pedig komoly önértékelési problémákat (és persze a technológia nem megfelelő használatát) jelzi előre. Számukra például fontos eredmény lehet, hogy valójában egyáltalán nem úgy néznek ki, ahogyan azt a szelfijeik mutatják – hiába varratják kisebbre az orrukat, a való életben teljesen más arányokkal fognak rendelkezni, mint a képeken.