Étel után jelentkező panaszok? Puffadás, kiütés, hasfájás? Sokan azonnal allergiára gyanakszanak, pedig gyakran egészen más áll a háttérben. Moric Krisztina allergológus a Család-barátban tisztázta a legfontosabb különbségeket — és azt is, miért nem érdemes halogatni a baba találkozását az allergénekkel.
Jellemzően gyerekkorban jelentkeznek az allergiás tünetek, általában úgy gondoljuk, hogy ha akkor nem jelentkeztek, később, felnőttként már nem alakulhat ki ételallergia. Pedig kialakulhat, ezek a jelek utalhatnak arra, hogy ételallergiánk van felnőtt létünkre. És persze nem szabad összekeverni az intoleranciát az allergiával. Mutatjuk, mi a különbség!
A lisztérzékenység kialakulásának okát kutatták amerikai tudósok. Végül olyan összefüggést találtak a betegség megjelenésére, amelyre korábban nem is gondoltak.
Az ételallergiát és az intoleranciát ma is összekeverjük, pedig két külön állapotról van szó, csak a tüneteik lehetnek hasonlóak. Hogy megtudjuk, panaszainkat esetleg valamelyik okozza, nem árt utánanézni a legismertebb kiváltó okoknak és testünk furcsa jeleinek.
Manapság mindenkinek van legalább egy ismerőse, aki laktózérzékeny, vagy azt hiszi magáról, hogy ez húzódik az emésztési problémája mögött, és ennek ellenére nem fordul orvoshoz. A tejcukor-érzékenység mondhatni népbetegség lett, így jobb tisztába tenni a fejekben, hogy pontosan mi is ez, mik a tünetek, és miért elengedhetetlen szakember segítségét kérni.
Az ételérzékenységnek nem mindig vannak erős, feltűnő tünetei, ezért sokan nem is foglalkoznak a jelekkel, és így nem is derül fény az intoleranciára. Pedig ha mi is ezzel a problémával küzdünk, fontos lenne betartanunk a diétát.
A legtöbben el sem tudjuk képzelni a reggelünket egy napindító, illatos kávé nélkül. Viszont előfordulhat, hogy a csésze fekete elfogyasztása után úgy érezzük, valami nincs rendben, mintha a szervezetünknek nem esett volna olyan jól az a kávé.
Pajzsmirigygondok, emésztési problémák, puffadás, fogyás, Crohn-betegség, vashiány, meddőség: csak néhány azon kórok közül, amik hátterében a lisztérzékenység állhat. Egyszerű tesztekkel kideríthető, mégsem megyünk orvoshoz, csak ha már nagy a baj.