Te + Én

Így rombolják le az önbizalmunkat a szociopaták

Kicsit erős szónak tűnhet valakire a szociopata kifejezés, de meglepődnénk, ha tudnánk, valójában milyen sok ember is fér bele a pszichológia által meghatározott kategóriába. Ezek az emberek rendszerint teljesen profik a befolyásolásban, és ezzel a mi önbizalmunkat is könnyedén lehúzhatják, anélkül, hogy észrevennénk. Figyeljünk ezekre a jelekre, és lépjünk, ha rájövünk: módszeresen, de nagyon profi módon rombolják az önbecsülésünket.

Mi is jellemzi tulajdonképpen egy szociopata viselkedését? Mivel ez pszichológiai behatárolás, nagyon nehéz pontos képet adni arról, ki is sorolható ebbe a kategóriába. A pszichológusok nem is használják konkrétan a pszichopata vagy szociopata kifejezést (a kettő között komoly különbségek vannak), hanem az antiszociális személyiségzavar ernyője alá sorolják őket. A szociopatáknak jellemzően ugyan van lelkiismeretük, felfogják, hogy amit tesznek, az rossz (ellentétben a pszichopatákkal), de nem foglalkoznak vele. Ami azonban a cikk szempontjából minket jobban érdekel, az a másokkal való viszonyuk: a szociopaták kíméletlenül és minden probléma nélkül befolyásolnak és manipulálnak másokat azért, hogy elérjék, amit akarnak, és teszik ezt olyan tökéletesen megkomponálva,hogy az áldozatok gyakran észre sem veszik, mi történik.

Persze, a manipulációt egyébként is nehéz észrevenni (ezért hívják manipulációnak, és nem ráerőltetésnek), de a szociopaták képesek tökélyre fejleszteni a módszereiket. Rendszerint az alábbiakhoz hasonló kifejezésekkel operálnak, amelyek egy idő után észrevétlenül lerombolják az önbizalmunkat, és a szociopatához kötnek minket érzelmileg – de egészségtelen módon.

Fotó: Freepik.com/solominphoto

Fotó: Freepik.com/solominphoto

Mi egymásnak lettünk teremtve!

Persze, ezt mindenki szeretné hallani – amikor már elhangzott az a bizonyos „szeretlek” egy kapcsolatban, és mindenki biztos az érzelmeiben. Csakhogy a szociopaták rendszerint nagyon hamar kinyilvánítják az érzéseiket, persze csak látszólag, hiszen valójában ez is a manipuláció része. Mindenki szeretné azt érezni, hogy a társa teljesen odavan érte, de ha túl korán érkezik ez a vallomás, valószínűbb, hogy taktikus kijelentésről van inkább szó, mint valódi szerelmi kinyilatkoztatásról.

Teljesen félreértesz!

A pszichológiában a „gaslighting” szóval illetik azt, amikor valaki odáig magyarázza a saját igazát, és kérdőjelezi meg a másikét, amíg a vitapartnere maga is el nem hiszi, hogy valójában úgy viselkedett, ahogyan a partnere mondja. Még akkor is, ha korábban teljesen biztos volt benne, hogy egyáltalán nem így történtek a dolgok. Hajlamosak vagyunk ugyanis inkább kételkedni a saját memóriánkban, mint a másikéban, ha az elég erőszakosan áll ki a maga igaza mellett. A szociopatákra nagyon jellemző ez a módszer.

Fotó: iStock.com/ Wavebreakmedia

Fotó: iStock.com/Wavebreakmedia

Igazi hisztikirálynő vagy!

A szociopaták imádják a drámát, hiszen ilyenkor van lehetőségük manipulálni a másikat – csakhogy még ezeket a helyzeteket is a másik számlájára írják, teljesen mindegy, hogy valójában ki robbantotta ki a veszekedést. Ha gyakran érezzük úgy, hogy belehúznak minket egy vitába, aztán ránk fogják, hogy miattunk történik, kezdjünk el gyanakodni: lehet, hogy szociopatával van dolgunk.

Idióta / buta / inkompetens vagy!

A végső stádium már az, amikor a szociopata megengedi magának, hogy nyíltan kritizáljon minket, méghozzá úgy, hogy kicsinek és jelentéktelennek érezzük magunkat tőle. Ilyenkor már nem nehéz rájönni arra, hogy baj van, csakhogy amíg erre a szintre eljutunk, olyan függés alakulhat ki bennünk, hogy nehéz hátat fordítani, és elsétálni. Pedig így járunk a legjobban – egy szociopatával ugyanis soha nem lehet egészséges baráti vagy szerelmi kapcsolatot kialakítani.