Beszéljünk róla!
Bár első alkalommal talán lassan kerül elő a téma, fontos, hogy ha komoly terveink vannak egymással, újra és újra kerüljön elő a beszélgetéseink során az anyagiak kérdése. Legyünk tisztában a másik megtakarításaival, hiteleivel, így nem fordulhat elő, hogy később ugrik elő egy-egy elfeledett csontváz a szekrényből, ami aztán megingatja a gondosan felépített bizalmat közöttünk. Könnyen lehet, hogy a közös tervezésből sok mindent tanulunk majd, rájövünk, hogy eddig nem jól kezeltük a pénzünket, de itt a lehetőség, hogy most, együtt másképp lássunk neki.
Tervek
Ha az egyikünk inkább az „élj a mának” elv szerint szeretné élni az életét, míg a másik fél számára fontosabb az, hogy anyagi biztonságban érezze magát, akkor keresnünk kell egy egészséges, mindkettőnk számára megfelelő középutat. Nem kell lemondanunk az utazásról és az élet élvezetéről, de igazán belefér a havi költségvetésbe egy kis lakás-előtakarékosság vagy egy nyugdíjelőleg, hiszen az öngondoskodás ma már elengedhetetlen.
Fotó: iStock.com/RossHelen
Szabályok
A legjobb, ha meghatározunk egy fix összeget, amelyet beadunk a háztartásba, a közös programokba, nyaralásokba, lakásfelújításba, így mindketten számon tudjuk tartani, hogy mennyivel kell hozzájárulnunk közös életünk építéséhez. Persze előfordul, hogy több egymás utáni alkalommal is az egyik félre hárul a bevásárlás, de ha közös kasszából gazdálkodunk, ez nem okozhat gondot. Arra is figyeljünk azonban, hogy ne essünk át a ló túlsó felére: néha kicsit elbillen a mérleg az egyik irányba, de a következő hónapban majd másképp lesz. A garasoskodás könnyen közénk állhat, ne hagyjuk!
Teremtsük meg a bizalmat
Apróságnak tűnhet, de nagyon fontos, hogy éreztessük a másikkal, számíthat ránk és mi is tudjuk meg, hogy számíthatunk-e rá, ha nehéz helyzetbe kerülünk anyagilag.
Együtt hozzunk döntéseket
Azzal, hogy elkezdünk közös vagyon építgetni, meg kell tanulnunk közös döntéseket is hozni, ez pedig nagyon fontos pillanat egy párkapcsolatban, hiszen minden boldog és hosszan tartó házasság erre alapul. Ha tehát közös utazásra gyűjtünk, közösen akarunk venni egy nagyobb dolgot az otthonunkba, akkor mindenképp erre a kis pénzmagra alapozzuk a vásárlást, ez megtanít majd felelős döntést hozni és csak magunk helyett, mindig rögtön kettőnkre gondolni.
Fotó: iStock.com/LightFieldStudios
Ha jobban keres az egyik fél
Ez bizony sok kellemetlen helyzetet szülhet, főleg, ha az egyik fél magasabb keresete miatt a másik kellemetlenül érzi magát. Soha ne várjunk arra, hogy a párunk vállalja magára az anyagiak oroszlánrészét, legalábbis a párkapcsolatnak ebben a szakaszában semmiképp és mi magunk se vállaljuk, hogy „eltartjuk” a másikat. Természetesen nem arra gondolunk, amikor az egyik félnek segítségre van szüksége, hanem arra az esetre, ha az egyensúly hosszabb távon is elbillenne. Ez sem annak nem jó érzés, aki anyagilag nagyobb terhet vállal, sem a másik félnek, akinek sérülhet az önbecsülése. Ebben az összecsiszolódásról szóló szakaszban mindenképp érdemes az egyensúlyra törekednünk. Ha minden jól alakul közöttünk, később biztosan lesz olyan helyzet – például ha gyermekvállalásra kerül sor –, amikor az egyikünk nagyobb részt vállal az anyagi terhekben, míg a másik inkább a család fenntartásához szükséges lelki hátteret nyújtja.