(Fotó: illusztráció pexels.com)
A legenda egy egész családi történetet ölel fel: Élt egyszer Frig, a szerelem és a házasság istennője, akinek párjától, Odintól gyermeke született. A kisfiú a Baldr nevet kapta, s tekintettel szüleire, a fény és tisztaság istene is lett. Ám Frig egy éjszaka azt álmodta, hogy a halál elválasztotta tőle gyermekét, s ezután sötétség borult a világra. Felébredve aggódott, hogy a jövőbe látott, így vándorútra kelt, és felkereste az összes állatot, növényt, a levegőt, a tüzet, a vizet, a földet, és mindannyian megígérték neki, hogy sosem bántanák Baldrt. Frig csak egyetlen növényt hagyott ki, a fagyöngyöt nem kérte fia védelmére.
(Fotó: illusztráció pexels.com)
A szeretet ereje
Teltek-múltak az évek, a gyermekből férfi lett, boldog, erős felnőtt, akinek nem volt semmi gondja, hiszen semmi sem árthatott neki. Ám a viszály istene, Loki emlékezett rá, hogy a fagyöngyöt az anya nem kérte semmire, és fagyöngyből készített dárdát. Megdobta vele a sérthetetlennek hitt ifjút, aki összeesett és meghalt. Frig meg akarta bosszulni Baldr halálát, ezért azt tehette a fagyönggyel, amit csak akart. Ám ő csak sírt. Miközben vigasztalták, valaki megcsókolta őt, s ekkor a könnyei, amik ráhullottak a növényre, pici fehér bogyókká változtak. Baldr ekkor úgy döntött, hogy a fagyöngy legyen a lehetőség, az élet, a termékenység szimbóluma, s aki alatta áll, kimutathatja szeretetét.
Így hát aki manapság a fagyöngykoszorú alá kerül, nyugodtan csókot válthat. Ha ezt nem szívesen tennénk, de van otthon a növényből, jó tudni, hogy magas vérnyomásra és érelmeszesedésre is használható gyógynövényként, illetve serkentheti a termékenységet.